Skip to main content

Krosty łojowe

Krosty łojowe – przyczyny powstawania

Krosty łojowe powstają w związku z trądzikiem grudkowym, który jest poważniejszą odmianą trądziku młodzieńczego. Zwykle występują u chłopców w okresie dojrzewania, po osiągnięciu dojrzałości najbardziej są na nie narażone kobiety. Krosty łojowe powstają przez nagromadzenie się łoju w gruczołach łojowych oraz tzw. zaczopowaniu ich. Łój nie może znaleźć ujścia, dlatego pod skórą tworzą się czerwone grudki. Nie wolno ich samodzielnie wyciskać, ponieważ grozi to rozprzestrzenieniem bakterii po innych częściach ciała oraz powstaniem blizn.

Krosty łojowe – wygląd

Krosty łojowe to czerwone grudki łatwo wyczuwalne oraz dostrzegalne na skórze twarzy czy pleców. Zwykle towarzyszą im zaskórniki. Zawartość krost nie zmienia się i zwykle po kilku dniach znika – jeśli nie była wyciskana lub naruszana w jakikolwiek inny sposób. Krosty mogą powodować świąd lub ból, szczególnie przy dotyku.

Krosty łojowe – leczenie

Leczenie krost łojowych, a więc trądziku grudkowego powinno odbywać się pod okiem dermatologa. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych. Leki mogą być przyjmowane pod postacią tabletek lub maści stosowanych miejscowo. Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, najlepiej wybierać kosmetyki dedykowane skórze trądzikowej. Można także skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które nawilżą i zregenerują naskórek oraz zajmą się likwidacją blizn. Duże znaczenie przy każdej odmianie trądziku ma dieta – należy zrezygnować z żywności przetworzonej na rzecz zdrowego odżywiania.

Yellow Peel

Cosmelan

Peeling Refresh

Maska tretinoinowa

Alma Harmony Acne

Peeling Salipeel Lic

Sebacia

 

0