Krosty ospy
Krosty ospy – przyczyny powstawania
Krosty ospy to objaw choroby zakaźnej – ospy wietrznej. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku przedszkolnym. Ospa u dzieci ma charakter łagodny, jednak nieleczona wiąże się z poważnymi powikłaniami. Ospa wietrzna jest przenoszona drogą kropelkową, przez wiatr oraz przez kontakt z osobą chorą. Krosty ospy pojawiają się dopiero po 2-3 tygodniach od zakażenia. Przed tym ospa nie daje żadnych objawów.
Ospa wietrzna – objawy
Zanim na ciele dziecka lub dorosłego pojawią się krosty ospy (wysypka) pojawiają się inne objawy zwiastujące zakażenie chorobą:
objawy przypominające przeziębienie
gorączka
katar
marudzenie dziecka
Po pojawieniu się wysypki bardzo ważna jest pielęgnacja, szczególnie dzieci, które zwykle nie mogą powstrzymać się od drapania swędzących krost:
należy obciąć dziecku paznokcie, często myć ręce, a nawet zakładać na noc rękawiczki
kąpać dziecko przez kilka minut w roztworze nadmanganianu potasu
podawać dziecku dużo napojów, ale nie kwaśnych i gorących
podawać dziecko płynne pokarmy
Ospa wietrzna – leczenie
Leczenie ospy polega na łagodzeniu jej objawów – zbijaniu gorączki i łagodzeniu swędzącej wysypki. Lekarze czasami przepisują dzieciom leki uspokajające, żeby mogły przespać noc. W rzadkich wypadkach podaje się dzieciom leki antywirusowe. Na ospę wietrzną można dzieci zaszczepić – pierwszą dawkę podaje się przed 9. miesiącem życia. Szczepionki przeciw ospie wietrznej nie są obowiązkowymi szczepieniami.
Polecane zabiegi: