Skip to main content

Krosty ropne na brodzie

Przyczyny powstawania krost ropnych na brodzie

Krosty ropne na brodzie najczęściej pojawiają się w związku ze zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w okresie dojrzewania oraz w czasie ciąży. Na pojawienie się pryszczy mają także wpływ zła dieta, stres oraz zanieczyszczone środowisko. Krosty ropne powstają przez nagromadzenie się nadmiaru sebum oraz bakterii w gruczołach łojowych. Początkowo krosty przybierają kształt czerwonych grudek, dopiero po kilku dniach na powierzchni skóry pojawiają się krosty z białą ropą. Warto zwrócić uwagę, że wokół krost ropnych na brodzie mogą też pojawiać się zaskórniki.

Krosty ropne na brodzie i pielęgnacja skóry

Skóra, która ma skłonności do powstawania krost ropnych wymaga specjalnej pielęgnacji. Aby odpowiednio dobrać kosmetyki, należy udać się do dermatologa lub kosmetologa, który po zbadaniu struktury skóry jest w stanie ocenić, jakiej wymaga pielęgnacji. Warto także zrezygnować z makijażu – nakładanie warstw pudru lub fluidu prowadzi do jeszcze większego zanieczyszczenia skóry i zapchania gruczołów łojowych. Warto skorzystać z zabiegów w gabinetach kosmetycznych – peelingi bardzo dobrze oczyszczają skórę, a kwasy złuszczają chory naskórek. Bardzo ważne jest, by samodzielnie nie wyciskać pryszczy – to prowadzi do pogorszenia stanu zapalnego oraz skutkuje rozprzestrzenieniem się bakterii po innych partiach twarzy.

Krosty ropne na brodzie i leczenie farmakologiczne

Przy nawracających krostach ropnych na twarzy konieczne może być leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj takie się stosuje w przypadku trądziku młodzieńczego. Antybiotyk należy przyjmować przez okres od sześciu do dziewięciu miesięcy. Aby leczenie było skuteczne, należy wprowadzić zdrowy sposób odżywiania się, aktywności fizyczną oraz unikać sytuacji stresujących, podczas których dochodzi do nadmiernej produkcji sebum.

Polecane zabiegi: 

Lampa LED

Peeling chemiczny

0