Skip to main content

Krosty – świerzb

Długotrwały świąd skóry, któremu towarzyszy zaczerwienienie, opuchlizna i krosty może wskazywać na istnienie choroby pasożytniczej, jaką jest świerzb ludzki. Osoby zarażone powinny zachować zasady podwyższonej ostrożności, żeby nie zarazić innych. Szczególnie narażeni na zakażenie są domownicy oraz osoby z obniżoną odpornością. Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów należy więc jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, w celu odpowiedniej diagnostyki oraz podjęcia efektywnego leczenia.

Krosty – świerzb – przyczyny

Podłożem występowania krost świerzbu jest świerzbowiec ludzki, inaczej świerzbowiec drążący (z łac. Sarcoptes scabiei), który jest gatunkiem pasożytniczego roztocza. Efektem zarażenia jest powstawanie w skórze wydrążeń i korytarzy, co przyczynia się do powstawania zmian skórnych, wtórnych infekcji, a także zliszajowacenia naskórka. Zakażenie następuje przez kontakt z osobą chorą poprzez bezpośredni kontakt z jej skórą w miejscu infekcji. Ponadto, pasożyt może również być przenoszony poprzez chodzenie w tej samej odzieży, spanie w pościeli, a także używanie ręczników po osobie zakażonej.

Krosty – świerzb – objawy

Pierwsze objawy występują po około 3-4 tygodniach od zakażenia świerzbem ludzkim. W tym czasie następuje zagnieżdżenie się pod skórą pasożyta, składanie jaj i wydalanie odchodów, dlatego chorobowy obszar stopniowo zmienia kolor z różowego na ciemny. Widoczne symptomy choroby to wysypka na ciele, grudki, pęcherzyki, a także opuchlizna, linie zwane przeczosami i charakterystyczne ubytki w skórze. Zagłębienia te pojawiają się wskutek drążenia korytarzy w skórze przez pasożyta. Świerzbowiec ludzki występuje przeważnie między palcami rąk i nóg, w zgięciach i fałdach skórnych. Ponadto, może też pojawić się na tułowiu, okolicach płciowych i pachwinach u mężczyzn, przy pępku i sutkach kobiet oraz na owłosionej skórze głowy dzieci. Początkowo niepozorna, delikatna wysypka na ciele z czasem przybiera formę opuchniętych krost i przyczynia się do powstawania odczynów alergicznych. Z kolei wzmożone swędzenie skóry może zaburzać odpoczynek i sen w ciągu nocy.

Krosty – świerzb – jak się nie zarazić?

Najlepszą metodą na uniknięcie zarażenia jest przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny, pranie ubrań w wysokich temperaturach i nie stosowanie używanych ubrań, obuwia, ręczników oraz pościeli. Poza tym, bardzo ważna jest także szczególna ostrożność w przypadku korzystania z pływalni publicznych, sauny, a także przebieralni siłowni czy fitness.

Krosty – świerzb – skuteczne leczenie

Efektywne leczenie wysypki na ciele i krost świerzbu obejmuje stosowanie leków, takich jak permetryna, benzoesan benzylu, lindan czy maści siarkowe, które działają przeciwko pasożytom. Natomiast w celu złagodzenia swędzenia skóry lekarz może zalecić używanie leków przeciwhistaminowych, krotamitonu oraz kalaminy. Dodatkowo w przypadku istnienia nadkażeń bakteryjnych konieczne jest też przyjmowanie antybiotyku.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn i przebarwień po krostach świerzbu

Po leczeniu świerzbu, na skórze mogą pozostać nieestetyczne blizny. W celu ich redukcji, warto wykonać zabiegi medycyny estetycznej, takie jak, m.in.

Yellow Peel

Cosmelan

Peeling Refresh

Maska tretinoinowa

Alma Harmony Acne

Peeling Salipeel Lic

0