Krosty świerzbowe
Krosty świerzbowe – przyczyny powstawania
Przyczyną pojawienia się na skórze krost świerzbowych jest poważna choroba skóry – świerzb. Najczęściej chorują na nią osoby, które żyją w brudzie, lecz można się nią zarazić nawet przestrzegając zasad higieny osobistej. Za świerzb odpowiada pasożyt świerzbowiec ludzki. Pasożyty zagnieżdżają się w naskórku i składają tam jaja. Wylęgające się z nich larwy drążą kanaliki, co powoduje uporczywe swędzenie skóry.. Najczęściej świerzb opanowuje skórę między palcami u rąk, w pachwinach, pępku, pod piersiami i w okolicach narządów rodnych.
Krosty świerzbowe – objawy
Pierwszym objawem świerzbu jest wysypka na skórze. Krosty pojawiają się jako reakcja alergiczna na pozostawiane przez pasożyty odchody. Wysypce towarzyszy uporczywy świąd, który nasila się w trakcie snu, po kąpieli oraz po wejściu do ciepłego pomieszczenia (pasożyty stają się wtedy aktywniejsze). Należy powstrzymywać się od drapania, ponieważ to może skutkować rozniesieniem pasożytów po całym ciele (nie zajmują tylko twarzy).
Krosty świerzbowe – leczenie
Świerzb często jest mylony z innymi chorobami skóry, dlatego leczenie należy rozpocząć od razu po pojawieniu się jego pierwszych oznak. Dermatolog zwykle przepisuje preparaty z permetryną, maścią siarkową lub środkami zawierającymi lindan. Na złagodzenie świądu może zalecić stosowanie maści przeciwhistaminowych. Aby uniknąć zarażenia się świerzbem należy unikać kontaktów intymnych z osobą chorą, nie pożyczać od niej ubrań, ani nie spać w tej samej pościeli.