Krosty twarz
Krosty na twarzy – przyczyny powstawania
Krosty na twarzy mogą pojawić się u kobiet i u mężczyzn bez względu na wiek, jednak najczęściej powstają na twarzach nastolatków. Przyczyn powstawania krost, pryszczy, wysypki jest bardzo wiele:
nieprawidłowa praca hormonów
alergie pokarmowe i na kosmetyki
nieprawidłowa pielęgnacja skóry
nieprawidłowa dieta
stres, zmęczenie, brak snu, przeziębienie
palenie papierosów, używki
Krosty na twarzy mogą też sygnalizować nieprawidłową pracę narządów wewnętrznych, dlatego po ich pojawieniu się na twarzy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Krosty na twarzy – rodzaje
zaskórniki – powstają w związku z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe, dochodzi do zapchania mieszków włosowych i pojawienia się na powierzchni skóry czarnych lub białych krostek
wysypka – drobne, czerwone krosty, zwykle pojawiają się po posiłku oraz po użyciu kosmetyków do pielęgnacji skóry
krosty z wydzieliną ropną – najczęstszy objaw trądziku oraz zaburzonej pracy hormonów, powodują świąd i ból, mogą pękać, pojawiają się na czole, nosie, brodzie i na żuchwie
Krosty na twarzy mogą być też objawem chorób skóry – łojotokowego zapalenia skóry lub świerzbu.
Krosty na twarzy – leczenie
Leczenie krost jest uzależnione od przyczyny ich powstawania, na pewno należy zacząć od wizyty u dermatologa. Lekarz może zalecić dietę, jeśli krosty mają związek z alergią lub może przepisać leki. Maści i antybiotyki są stosowane przy trądziku. W przypadku zaskórników najskuteczniejsze są zabiegi w gabinetach kosmetycznych, polegające na dokładnym oczyszczeniu skóry. Należy także pamiętać, by nie wyciskać krost, ponieważ w ten sposób dochodzi do rozprzestrzenienia się bakterii oraz do powstawania blizn.