Krosty w uchu
Najczęstszą przyczyną powstawania krost w uchu jest nieodpowiednia higiena małżowin usznych lub jej brak. Ucho ze względu na swoją budowę, która uniemożliwia swobodny dostęp do wszystkich swoich części, jest narażone na rozwój bakterii i drobnoustrojów. Krosty w uchu to zwykle czarne zaskórniki, które nie bolą, lecz stanowią duży defekt kosmetyczny. W uchu mogą pojawić się także pryszcze z wydzieliną ropną. Pryszcze mogą powodować świąd, a nawet ból. Nie należy ich wyciskać, lecz stosować maści, które łagodzą stan zapalny. Powstawaniu krost w uchu sprzyja także niedożywienie, obniżona odporność czy cukrzyca.
Czyrak w uchu
Czyrak w uchu to owrzodzenie w uchu bądź krosta wypełniona ropą, który może osiągnąć rozmiar piłeczki golfowej. Tworzy się na skutek braku higieny ucha i zasiedleniu się drobnoustrojów w kanale słuchowym. Małe czyraki zwykle wchłaniają się same, lecz większe wymagają konsultacji lekarskiej. Nie należy ich wyciskać, ponieważ skutkuje to pogorszeniem stanu zapalnego. Duże czyraki mogą powodować tymczasową utratę słuchu.
Krosty w uchu – leczenie
Usuwanie krost w uchu jest uzależnione od ich rodzaju. Gdy są to zwykłe zaskórniki, zwykle wystarcza czyszczenie skóry u kosmetyczki. Jeśli są to pryszcze z ropną zawartością, lekarz może przepisać maść lub antybiotyk – gdy pryszcze mają związek z trądzikiem na twarzy. W przypadku czyraków niezbędna jest konsultacja lekarska. W najcięższych przypadkach, gdy czyrak jest bardzo duży, potrzebna jest pomoc chirurga, który nacina zmianę. Po podaniu antybiotyku rana się szybko goi. Należy także pamiętać o codziennej higienie uszu i dokładnym usuwaniu woskowiny – niekoniecznie ostrymi patyczkami, które sprzyjają rozwijaniu się bakterii.