Krosty za uchem
Wykwity skórne mogą wynikać z istnienia trądziku pospolitego. Nadaktywne gruczoły łojowe powodują w takiej sytuacji nie tylko silny łojotok skóry i pryszcze na twarzy, ale także zmiany skórne na klatce piersiowej i plecach. Zdarza się również, że wskutek tej choroby pojawiają się bolesne krosty za uszami. Niewątpliwie są to okoliczności, które wymagają konsultacji z dermatologiem. Lekarz zleca wykonanie niezbędnych badań medycznych i prowadzi cały proces terapii. Dodatkowo można też skorzystać z porady kosmetologa i skutecznie wspomóc leczenie zabiegami medycyny estetycznej.
Krosty za uchem – przyczyny
Najczęstszą przyczyną pojawienia się krost za uszami jest trądzik pospolity, inaczej nazywany młodzieńczym. To choroba wieku dojrzewania, trądzik może jednak występować w późniejszym okresie życia. Podłożem trądziku dorosłych są z reguły zaburzenia hormonalne, stres, niewłaściwa dieta i stosowanie używek, takich jak papierosy czy alkohol. Kiedy powstaje guzek za uchem może to również oznaczać alergię skórną. Wskazane jest zgłoszenie się do dermatologa, w celu ustalenia źródła problemu. W każdym przypadku czyraka skóry czy guzka za uchem należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza, ponieważ objawy te mogą być oznaką infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
Krosty za uchem – leczenie
Leczenie krost za uchem w przypadku trądziku pospolitego oparte jest na miejscowym i doustnym stosowaniu antybiotyków. W sytuacji zaostrzonych objawów choroby oraz długotrwałego braku poprawy stanu skóry lekarz może również zalecić doustne przyjmowanie retinoidów, takich jak izotretynoina, będąca pochodną witaminy A. Jest to bardzo skuteczna terapia, dzięki której zahamowany jest proces nadmiernego wytwarzania łoju, a zaskórniki, pryszcze i czyraki skóry znikają. Jeśli natomiast podłożem występowania krost za uszami jest alergia, należy zadbać o odstawienie alergenu oraz przyjmować leki przeciwhistaminowe. Z kolei kuracja kobiet, które borykają się z trądzikiem dorosłych o podłożu hormonalnym polega na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.
Krosty za uchem – profilaktyka
Konsekwentna profilaktyka wobec trądziku pospolitego to przede wszystkim unikanie stresu, a także stosowanie zbilansowanej diety, z dużą ilością warzyw zielonych oraz wykluczeniem z jadłospisu tłustych i ostrych potraw, fast foodów czy słodyczy. Zmniejszeniu łojotoku skóry służy też rezygnacja z palenia papierosów i spożywania alkoholu, poza tym poprawia to również wygląd cery, a także opóźnia procesy starzenia się urody. Znakomitym środkiem zapobiegawczym wobec powstawania zaskórników i wykwitów skórnych jest też regularne przeprowadzanie zabiegów medycyny estetycznej, takich jak chociażby peelingi, złuszczanie kwasami AHA czy mikrodermabrazja wodna.
Polecane zabiegi w leczeniu krost za uchem
Skutecznymi zabiegami w leczeniu krost za uszami, zaskórników, czyraków skóry oraz przebarwień i blizn potrądzikowych są, m.in.: