Skip to main content

Kwas TCA

Kwas TCA (kwas trichlorooctowy, kwas trójchlorooctowy) to substancja powszechnie wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej. To jeden z najskuteczniejszych i najsilniejszych kwasów organicznych – należy do grupy kwasów karboksylowych i jest pochodną kwasu octowego. W kosmetologii, medycynie i dermatologii estetycznej TCA jest kluczowym składnikiem peelingów chemicznych, które przynoszą doskonałe efekty w walce z trądzikiem, pierwszymi oznakami starzenia, bliznami czy pozbawioną blasku cerą.

Jak działa zabieg z kwasem TCA?

Podczas stosowania preparatu z kwasem TCA dochodzi do koagulacji białek naskórka, co wywołuje degradację tej części skóry i jej powierzchowne zbielenie. Następnie na skórze pojawia się rumień i obrzęk, a w ciągu kilku następnych dni skóra staje się brązowa i zaczyna się złuszczać. Ze względu na silnie przebiegający proces złuszczania naskórka, peeling kwasem trójchlorooctowym nie powinien być stosowany samodzielnie w domu. Natomiast odpowiednio dobrane stężenie kwasu przez specjalistę może nam wyraźnie pomóc w walce z różnymi problemami skórnymi i poprawić stan skóry.  Dzięki zdolności kwasu TCA do penetracji głębokich warstw skóry jesteśmy w stanie uzyskać spektakularne efekty regeneracyjne.

Wskazania do peelingu kwasem TCA

  • Wykonanie peelingu TCA jest zalecane w przypadku zmagania się z różnymi niedoskonałościami skóry, np. przebarwieniami, zmarszczkami czy bliznami potrądzikowymi.
  • Intensywne złuszczanie skóry sprawdza się szczególnie u osób z cerą tłustą lub trądzikową – peeling kwasem trójchlorooctowym może pomóc unormować pracę gruczołów łojowych. 
  • Regularnie wykonywane peelingi mogą stanowić wsparcie w redukcji oznak starzenia poprzez poprawę elastyczności skóry, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny oraz uzyskanie kompleksowego efektu odmłodzenia twarzy.
  • Dodatkowo peeling skutecznie rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry zmęczonej, matowej, pozbawionej blasku.

Jak przebiega zabieg z użyciem kwasu trójchlorooctowego?

Zabieg z wykorzystaniem kwasu trichlorooctowego powinien być wykonywany przez doświadczonego kosmetologa lub specjalistę medycyny estetycznej. To silnie działający kwas – jego niewłaściwe zastosowanie może doprowadzić do mocnego podrażnienia skóry i pozostawienia po sobie blizn lub przebarwień.

Procedura rozpoczyna się od właściwego przygotowania skóry do zabiegu, podczas którego jest ona odtłuszczana. Następnie nakłada się pierwszą warstwę peelingu, zaś po jej wyschnięciu – kolejne 2 lub 3 warstwy, w zależności od miejsca zabiegowego (np. skóra twarzy, dłoni, dekoltu) oraz wyjściowego stanu skóry pacjenta. Naturalnymi efektami ubocznymi po wykonaniu zabiegu są obrzęk, zaczerwienienie, lekkie pieczenie i napięcie skóry, które ustępują kilka dni po zabiegu. W przeciągu 1-2 tygodni po zakończonej procedurze skóra powinna się złuszczyć, odkrywając odświeżoną i pozbawioną wyraźnych niedoskonałości cerę. 

Jakie efekty przynosi głębokie złuszczanie TCA?

Efekty peelingu TCA zależą od zastosowanego stężenia kwasu. Niższe stężenia preparatu skutecznie redukują przebarwienia, podczas gdy wyższe są niezbędne do spłycenia zmarszczek czy usuwania blizn potrądzikowych. Po zabiegu kwasem TCA możemy spodziewać się efektów: ujędrnienia skóry, rozjaśnienia cery, zmniejszenia widoczności blizn i zmarszczek, usunięcia zrogowaciałego naskórka, zmniejszenia nasilenia trądziku oraz pobudzenia procesów regeneracyjnych.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu TCA

Peelingu kwasem TCA powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi, nowotworowymi, wątroby, serca czy nerek. W przypadku aktywnej opryszczki, infekcji wirusowej lub bakteryjnej na obszarze zabiegowym, procedurę można wykonać dopiero po wyleczeniu tych schorzeń. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być również uczulenie na substancje stosowane w peelingu, skłonność do powstawania blizn i bliznowców, ale też obecność znamion w okolicy zabiegowej. 

0