Skip to main content

Łuszczyca

Łuszczyca to jedna z częstszych chorób dermatologicznych skóry o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Istnieje wiele odmian łuszczycy, a jej objawy mogą objąć powierzchnię całego ciała, jak również skórę głowy i paznokcie. Całkowite wyleczenie łuszczycy nie jest możliwe, jednak odpowiednia terapia jest w stanie wyraźnie złagodzić uporczywe objawy tej choroby.

Łuszczyca – objawy

Charakterystycznym objawem łuszczycy są wykwity skórne w postaci płaskich, czerwonobrunatnych grudek – mają okrągły lub owalny kształt i są wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. Powierzchnia zmian skórnych pokryta jest dodatkowo nawarstwiającą się łuską o srebrzystym zabarwieniu (tzw. blaszka łuszczycowa). Zmiany łuszczycowe najczęściej są zlokalizowane w okolicy łokci, kolan, kości krzyżowej, dłoni, stóp, pośladków, skóry głowy i paznokci (żółto-brązowe przebarwienia i poprzeczne rowki na płytce). Łuszczyca może objąć także stawy, prowadząc do kalectwa. W początkowej fazie zmiany mają niewielkie rozmiary (ok. 2 cm), jednak wraz z upływem czasu powiększają się, zajmując znaczną powierzchnię skóry. Nasilenie objawów łuszczycy może nastąpić w wyniku silnego stresu, nadwagi, zaburzeń snu, palenia papierosów czy nieodpowiedniej pielęgnacji skóry.

Łuszczyca – przyczyny

Wśród przyczyn wywołujących łuszczycę najczęściej wymienia się czynniki genetyczne związane z zaburzeniami układu immunologicznego. Za zmiany łuszczycowe mogą być jednak również odpowiedzialne infekcje bakteryjne i wirusowe, np. odra, różyczka, zakażenia drożdżakami lub paciorkowcem, uszkodzenia skóry, długotrwałe podrażnienia skóry, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków oraz różne choroby skórne i ogólnoustrojowe, np. grzybica, drożdżyca, cukrzyca, dna moczanowa.

Łuszczyca – rodzaje

Łuszczyca zwykła (pospolita) – to odmiana, która występuje w 80-90% przypadków łuszczycy. Charakteryzuje się zmianami plackowatymi o czerownym zabarwieniu i srebrzystych łuskach.
Łuszczyca zadawniona – objawiająca się jako symetryczne, nieczynne ogniska pogrubionego naskórka, pokrytego grubą warstwą łusek.
Łuszczyca odwrócona – zlokalizowana w fałdach skórnych, pachwinach, pod pachami, biustem w okolicy pośladków i genitaliów. Objawia się jako jasnoczerwone i gładkie zmiany niepokryte łuską.
Łuszczyca brodawkująca – przybiera postać nierównomiernych guzków, wyglądem przypominających brodawki. Zmiany zlokalizowane są głównie na nogach.
Łuszczyca owłosionej skóry głowy – charakteryzuje się łuszczeniem skóry i świądem. Bardzo często towarzyszy zmianom w innych częściach ciała.
Łuszczyca wysiękowa – są to sączące się zmiany zlokalizowane m.in. pod pachami, biustem, w fałdach skórnych, a także okolicy pośladków i genitaliów.
Łuszczyca krostkowa – objawia się jako ropne krosty i zmiany rumieniowe. Krostki o charakterze zapalnym pojawiają się najczęściej na stopach i dłoniach.
Łuszczyca brudźcowa – to zadawniona postać łuszczycy wysiękowej, dla której charakterystyczne są zmiany w postaci wilgotnych bruzd i strupów.
Łuszczyca plackowata – ze względu na podobne objawy, łatwo pomylić ją z łuszczycą pospolitą. W tym przypadku zmiany są jednak dużo większe i mają skłonność do zlewania się.
Łuszczyca kropelkowata (grudkowa) – charakterystyczne są dla niej zmiany punktowe w kształcie kropli zlokalizowane na tułowiu, kończynach dolnych i czubku głowy.
Łuszczyca stawowa – to łuszczycowe zapalenie stawów typu reumatoidalnego lub zniekształcającego. Może pojawić się po kilku latach od wystąpienia pierwszych objawów łuszczycy skórnej.
Łuszczyca uogólniona – to zmiany o dużej powierzchni, którym towarzyszy ból, obrzęk i świąd. Ma ciężki przebieg i jest trudna w leczeniu.

Łuszczyca – leczenie

Przy łuszczycy możemy mieć do czynienia z leczeniem zewnętrznym i wewnętrznym. W początkowej fazie łuszczycę leczy się tylko zewnętrznie przy pomocy odpowiednich maści, zabiegów złuszczających i naświetlań. Leczenie łuszczycy rozpoczyna się od usunięcia łuski (najczęściej przy pomocy kwasu salicylowego) i aplikacji maści, np. z dodatkiem cygnoliny, dziegcia i pochodnych witaminy D. W niektórych przypadkach wykorzystuje się także maści sterydowe. Jeśli terapia zewnętrzna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dodatkowo stosuje się leczenie farmakologiczne, np. leki immunosupresyjne, antybiotyki.

Polecane zabiegi w leczeniu łuszczycy:

Terapia światłem LED
Salipeel Lic
Yellow Peel
Whitening
Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial
Peeling Refresh
Mezoterapia igłowa
Peeling medyczny PRX

0