Skip to main content

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące to rzadko występujący rodzaj łysienia, zaliczany do zaburzeń rozwojowych trwałych – nabytych lub wrodzonych. Stan chorobowy łysienia bliznowaciejącego może występować w otoczeniu zespołów innych wad wrodzonych. Dla choroby charakterystyczne są zaburzenia niszczące torebki włosowe, które prowadzą do zastąpienia ich tkanką bliznowatą przy jednoczesnej trwałej utracie owłosienia.   

Łysienie bliznowaciejące – przyczyny

Łysienie bliznowaciejące może stanowić wadę wrodzoną lub nabytą, często powiązaną z innym stanem chorobowym lub przebytymi urazami. Do łysienia bliznowaciejącego mogą doprowadzić m. in. oparzenia ogniem i środkami chemicznymi, skaleczenia lub otarcia naskórka, napromieniowanie lub odmrożenie. Łysienie bliznowaciejące bardzo często wiąże się z różnymi stanami chorobowymi np. infekcjami (bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi), toczniem rumieniowatym czy liszajem płaskim. Łysienie bliznowaciejące to także jeden z charakterystycznych objawów chorób związanych z wadami rozwojowymi np. wodogłowiem, rozszczepem kręgosłupa, zajęczą wargą.

Łysienie bliznowaciejące – objawy

Charakterystycznym objawem łysienia bliznowaciejącego jest zastąpienie mieszków włosowych przez tkankę łączną włóknistą oraz zeszkliwiały kolagen. Towarzyszy temu zazwyczaj także dokuczliwe uczucie swędzenia, pieczenia, bólu i nadwrażliwości skóry. Mogą pojawić się także krosty, obrzęki, blizny zanikowe lub przerostowe. W początkowej fazie łysienie bliznowaciejące nie różni się znacząco od innych rodzajów łysienia – proces łysienia rozpoczyna pojawienie się małych, łysych placków, które z czasem się powiększają. Proces trwałej utraty włosów jest natomiast kwestią bardzo indywidualną – u niektórych osób jest bardzo gwałtowny, podczas gdy u innych powolny i stopniowy.

Łysienie bliznowaciejące – leczenie

Leczenie łysienia bliznowaciejącego jest procesem skomplikowanym, ponieważ utrata włosów jest nieodwracalnym objawem tej choroby. W początkowym etapie leczenia wymagana jest wizyta u trychologa oraz wykonanie niezbędnych badań klinicznych, dermatoskopowych i histologicznych. Następnie stosuje się leczenie miejscowe i ogólne, mające na celu zatrzymanie postępu schorzenia. Najczęściej jednak lekarze proponują przeprowadzenie chirurgicznego zabiegu transplantacji włosów. Przeszczep włosów to w tym przypadku jedyny możliwy sposób na przywrócenie pacjentowi utraconego owłosienia.

 Polecane zabiegi leczenia łysienia bliznowaciejącego:

Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa

0