Skip to main content

Łysienie dynamiczne

Łysienie typu dynamicznego dotyczy obszaru głowy. Powodem utraty włosów jest zniszczenie mieszków włosowych, które ulegają destrukcji na skutek jakiejś choroby toczącej organizm. Sukces w leczeniu może przynieść zlokalizowanie schorzenia głównego. Zapalenie mieszków może mieć dwojaki charakter: głęboki oraz powierzchniowy. Przyczyną zapalenia głębokiego jest najczęściej działanie bakterii. Gronkowiec złocisty, atakujący skórę głowy, może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Zdecydowanie częściej z łysieniem dynamicznym mają do czynienia osoby o obniżonej odporności lub niedbające o higienę oraz stosujące niewłaściwe preparaty, np.: wysuszające skórę.

Łysienie dynamiczne – charakterystyka

Zapalenie mieszka włosowego występuje w postaci powierzchniowej lub głębokiej. Mamy wtedy do czynienia z pojawiającym się guzkiem zapalnym wokół włosa lub powierzchniową krostą. Często pojawiają się wykwity skórne wypełnione płynem surowiczym lub ropą, zlokalizowane wokół mieszków włosowych. Wykwity często zlewają się, tworząc skupiska, a przy tym powodując świąd i ból. Jeśli średnica zmiany przekracza rozmiar wiśni, mamy do czynienia z czyrakiem, który może mieć tendencje do nawrotów. Czasem czyraki tworzą zgrupowania, co prowadzi do podrażnienia tkanek leżących głębiej i skutkuje powstaniem blizny. W diagnostyce łysienia stosuje się posiew materiału zebranego ze skóry głowy, a także przeprowadza się dokładny wywiad z pacjentem.

Łysienie dynamiczne – metody leczenia

Jeśli przyczyną zapalenia mieszków jest konkretna bakteria, stosuje się antybiotyki, najczęściej maści o działaniu antybakteryjnym. Jeśli nie następuje poprawa po podaniu antybiotyku miejscowego, lekarz najczęściej zaleca kurację ogólnoustrojową. Leczenie przewlekłej formy zapalenia mieszków włosowych może trwać miesiącami. W tym czasie zaleca się także przyjmowanie preparatów z witaminą C i witaminami z grupy B. Jeżeli przyczyną zapalenia mieszków jest inna choroba, należy przede wszystkim ją odnaleźć i leczyć schorzenie główne. Medycyna estetyczna dostarcza chorym możliwości wykonania zabiegów, dzięki którym włosy regenerują się szybciej, odrastają zdrowsze i mocniejsze. W ciężkim łysieniu można stosować przeszczepienia włosów. Najlepszą metodę powinien dobierać specjalista, który bierze pod uwagę typ łysienia, przeciwwskazania, przyjmowane leki. Każdy przypadek należy konsultować indywidualnie z lekarzem.

Polecane zabiegi leczenia łysienia dynamicznego:

Smart Graft
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0