Skip to main content

Łysienie mechaniczne

Łysienie mechaniczne jest jedną z częstych przyczyn nadmiernej utraty włosów. Jak sama nazwa wskazuje, proces ten nie jest spowodowany ogólnym schorzeniem, a zbyt częstym narażeniem włosów na różne urazy mechaniczne związane z ich stylizacją. Z tego względu zjawisko to dotyczy w dużej mierze kobiet.

Mechaniczne łysienie – przyczyny

Proces łysienia mechanicznego ma związek z nadmierną stylizacją włosów i noszeniem zbyt ciasnych fryzur. Najczęstszym powodem wzmożonego wypadania włosów jest częste czesanie ich w koński ogon, ścisłe warkocze, szczególnie tuż przy skórze głowy czy zbyt energiczne prostowanie. Mechanicznemu łysieniu sprzyjają również zabiegi mające na celu przedłużenie włosów, a także noszenie obciążających ozdób.

Mechaniczne łysienie – objawy

Znaczna utrata włosów w przypadku łysienia mechanicznego zauważalna jest na linii czoła, karku bądź na całym obwodzie głowy. Znaczne przerzedzenie włosów często występuje również na częściach skroniowych i na potylicy. Miejsce nadmiernej utraty włosów zależy od tego, jaki rodzaj fryzury, który powoduje napięcie włosów, jest noszony najczęściej. Łysieniu mechanicznemu może towarzyszyć rogowacenie, rumienie, a także krostki w okolicach mieszków włosowych.

Mechaniczne łysienie – leczenie

Na mechaniczne łysienie nie stosuje się leczenia. Problem wykryty w odpowiednim momencie i zaprzestanie praktyk obciążających włosy pozwoli na całkowite zatrzymanie i cofnięcie się tego procesu. Jeśli włosy zbyt długo narażone są na obciążenie, proces łysienia może być nieodwracalny, szczególnie po 40 roku życia. Aby zapobiec wypadaniu włosów i przyspieszyć ich odrastanie, można zastosować preparaty i zabiegi wzmacniające strukturę włosa.

Polecane zabiegi leczenia łysienia mechanicznego:

Smart Graft
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0