Skip to main content

Łysienie pasmowate

Łysienie pasmowate jest szczególną postacią choroby nazywanej łysieniem plackowatym. Zwykle obejmuje potylicę i skronie, czasem docierając do linii nad czołem. Inne nazwy schorzenia to łysienie wężykowate lub obrzeżne. Problem ten występować może u obu płci i w różnym wieku, także u dzieci. Jak w przypadku innych odmian łysienia plackowatego, przyczyny nie są do końca znane, choć badacze podejrzewają przede wszystkim tło autoimmunologiczne.

Łysienie pasmowate – przyczyny

Etiologia łysienia pasmowatego nie została dostatecznie zbadana. Za głównego winowajcę występowania schorzenia uważa się obecnie reakcję autoimmunologiczną organizmu, wywoływaną przez limfocyty T. Często za nieprawidłowe działanie systemu odpornościowego obwinia się uwarunkowania genetyczne. Proces utraty włosów w łysieniu pasmowatym zapoczątkowany zostaje przez stan zapalny w mieszku włosowym, wokół którego gromadzą się wspomniane limfocyty oraz makrofagi, co zaostrza problem. Łysienie pasmowate pogłębia się bardzo szybko lub stopniowo. Wszystko zależy od tego, czy doszło do dystrofii, czy do przejścia włosów do fazy telogenu.

Łysienie pasmowate – objawy

Łysienie pasmowate wyróżnia się spośród innych typów łysienia plackowatego właśnie po objawach. Występuje ono bowiem na obszarze potylicznym, przenosząc się na skronie, a niekiedy docierając aż do czoła. Tempo łysienia pasmowatego zależy głównie od zaostrzenia stanu zapalnego w mieszku włosowym. Schorzenie to należy do typów łysienia niebliznowaciejących, dlatego utrata włosów jest w nim odwracalna.

Łysienie pasmowate – leczenie

W przypadku różnych typów łysienia plackowatego leczenie będzie wyglądać podobnie. Zazwyczaj stosuje się glikokortykosteroidy w różnej formie, a także cyklosporynę. Do skutecznych metod walki z łysieniem pasmowatym zalicza się też różnego typu fototerapie, a więc kuracje światłem. Po wyleczeniu problemu włosy powinny zacząć samoistnie odrastać, jednak w trudniejszych przypadkach może być konieczny przeszczep, który pozwoli na poprawę samopoczucia pacjenta.

Polecane zabiegi leczenia łysienia pasmowatego:

Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa

0