Łysienie polekowe
Łysienie polekowe to często występujący skutek uboczny stosowania kuracji pewnymi grupami leków. Utratę włosów powoduje toksyczne działanie leku na komórki macierzy mieszka włosowego. Zazwyczaj jest to proces odwracalny. W swej najbardziej ekstremalnej postaci może doprowadzić do całkowitego wyłysienia.
Łysienie polekowe – mechanizm działania
Proces łysienia na skutek przyjmowanych farmaceutyków zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanego preparatu. Pierwsze objawy możemy zauważyć już po trzech miesiącach kuracji danym lekiem. Obszar, którego dotyczy łysienie to nie tylko głowa, ale czasem także brwi, rzęsy, a nawet okolice strefy intymnej. Wypadanie włosów spowodowane jest przedwczesnym zakończeniem fazy wzrostu włosa na skutek przyjmowania leku lub jego odstawienia. Okres zahamowania fazy wzrostu włosa, czyli telogen, zostaje wydłużony przez stosowane leki, co prowadzi do nadmiernego ich wypadania.
Łysienie polekowe – po jakich lekach
Lekami, które najczęściej wywołują, jako skutek uboczny, łysienie są: leki hormonalne antykoncepcyjne (w przypadku tendencji genetycznych), leki z grupy przeciwzakrzepowych (heparyna, warfaryna), preparaty stosowane w schorzeniach reumatologicznych (sole złota, metotreksat, takrolimus), leki kardiologiczne (statyny, fibraty), niekiedy leki azolowe przeciwgrzybiczne. Odnotowano również tendencję do łysienia po przyjmowaniu witaminy A oraz w przypadku diety bogatej w beta- karoten. Łysienie spowodowane jest także kuracją chemioterapeutykami oraz lekami używanymi podczas leczenia psychiatrycznego i neurologicznego.
Łysienie polekowe – leczenie
Zanim zastosowane będzie prawidłowe leczenie łysienia polekowego, należy zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ konieczna jest trafna diagnoza. Dlatego konieczny jest wywiad i ewentualne badania. Jako leczenie można zastosować specjalne preparaty, ale także indywidualnie dobrane zabiegi trychologiczne, mezoterapię igłową, leczenie światłem LED.
Polecane zabiegi w leczeniu łysienia polekowego:
SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED