Łysienie w toczniu
Toczeń to rzadka choroba autoimmunologiczna, która objawia się uogólnionym stanem zapalnym organizmu, który obejmuje również skórę, powodując wysypki, a także utratę włosów. Może dotyczyć także brwi, rzęs, każdej owłosionej części ciała. Utrata włosów może oznaczać ich znaczne przerzedzenie, ale zdarza się, że chorzy doświadczają wypadania ich całymi kępkami. Prawie połowa cierpiących na toczeń zmaga się z utratą włosów, co powoduje ogromny dyskomfort. Łysienie przy toczniu może być spowodowane samą chorobą, ale także pewnymi lekami, które stosowane są w jego leczeniu. W pierwszym przypadku wypadanie włosów związane jest z uszkodzeniem mieszków włosowych, w drugim zażywaniem leków, takich jak: kortykosteroidy czy leki immunosupresyjne.
Łysienie w toczniu – objawy i typy
W przebiegu tocznia obserwujemy występowanie dwóch typów łysienia: bliznowaciejącego i niebliznowaciejące. W przypadku pierwszego z nich, mieszki włosowe zostają zniszczone przez stan zapalny i odrost włosa może być niemożliwy, drugi przypadek jest łagodniejszą formą łysienia, co oznacza, że ponowny wzrost włosa jest prawdopodobny. Inną odmianą łysienia niebliznowaciejącego są tzw. włosy toczniowe, które są wyjątkowo słabe, kruche, cienkie i podatne na zniszczenie. Charakterystyczne są obszary łysienia w toczniu, które są faliste, obejmują okolice skroni oraz potylicy.
Łysienie w toczniu – metody leczenia
Toczeń jest chorobą, która wymaga bezwzględnego leczenia. Chory musi pozostawać pod stałą kontrolą specjalistów, a także przyjmować zalecane leki. Należy pamiętać, że właśnie niektóre z leków mogą wywoływać łysienie w toczniu, więc warto ten problem omówić z lekarzem. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, bardzo delikatne szampony i preparaty z filtrem, ponieważ większość osób z toczniem cierpi na nadwrażliwość na działanie promieni UV. Należy zrezygnować z mocnego pocierania podczas mycia, fryzur, które będą ściskać włosy, zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem lokówek i suszarek, ponieważ gorące powietrze jeszcze bardziej podrażnia skórę. Istotna jest rozsądna dieta, najlepiej skonsultowana z lekarzem, gdyż spożywanie niektórych produktów w toczniu może nasilać wypadanie włosów. W doborze preparatów, które mają zahamować wypadanie włosów, należy kierować się rozsądkiem, ponieważ składniki niektórych mogą także niekorzystnie wpływać na stan skóry. Przy znacznej utracie włosów pomóc może przeszczep. Pamiętajmy również, że w toczniu okresy remisji przeplatają się z czasem rzutów. Jeżeli chory cierpi na łysienie niebliznowaciejące, jest szansa, że w czasie remisji choroby, włosy zaczną odrastać. Istnieje wiele zabiegów medycyny estetycznej, które pomagają osobom zmagającym się z łysieniem w toczniu. Jeśli wynika ono z konkretnej choroby, najlepszą metodę pomoże dobrać lekarz.