Skip to main content

Łysienie złośliwe

Łysienie złośliwe jest przewlekłą i oporną na leczenie odmianą łysienia plackowatego. Znaczna część chorujących na ten typ łysienia to dzieci. Wszelkie sposoby walki z chorobą należy konsultować z lekarzem, gdyż metody domowe są w tym przypadku niewystarczające. Rokowania w łysieniu złośliwym są niekorzystne.

Łysienie złośliwe – przyczyny

Do końca nie określono przyczyn choroby, uznaje się, że decydują tu czynniki genetyczne, a także silny, przewlekły stres. Nie wyklucza się, że odpowiedzialne za tego typu łysienie mogą być zaburzenia w pracy gruczołów, odpowiadających za prawidłowy rozwój włosa. Przyczyną może też być przewlekły stan zapalny, wywołany przez zakażenie czy inne czynniki środowiskowe. Specjaliści podkreślają, że nie bez znaczenia są tu także zaburzenia układu odpornościowego. 

Łysienie złośliwe – przebieg choroby

Łysienie złośliwe jest odmianą łysienie plackowatego. Zaczyna się niespodziewanie od pojawienia się na skórze głowy pojedynczych ognisk pozbawionych włosów. Miejsca łysiejące przypominają placki i mają średnicę kilku centymetrów. Skóra w tych rejonach jest kremowa, a czasem lekko zaczerwieniona. Obszary mogą zacząć się powiększać, a dodatkowo może nastąpić utrata brwi, rzęs i włosów z pozostałych części ciała. Jednocześnie prawdopodobne jest, że chory straci nawet meszek włosowy. Bardzo często zdarza się, że w łysieniu złośliwym włosy nie odrastają, organizm może także nie reagować na leczenie. Stąd też nazwa tego typu łysienia.
Aby postawić trafną diagnozę, lekarz dokonuje oględzin zmienionych chorobowo miejsc, czasem zleca badania krwi lub pobranie próbki skóry z miejsca wyłysienia.

Łysienie złośliwe – metody leczenia

Ponieważ nie do końca poznano mechanizm i przyczynę powstania choroby, leczenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jednakże próby należy każdorazowo podejmować w uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym. Możliwości jest kilka. Zazwyczaj w terapii łysienia złośliwego stosuje się środki miejscowo drażniące, leki przeciwzapalne, immunosupresyjne, środki stymulujące rozwój włosów. Najwięcej wątpliwości pojawia się w przypadku leczenia dzieci, ponieważ pewne leki są niewskazane u małych pacjentów. W ostatnim czasie sprawdza się fototerapia.
Zastosowanie w leczeniu łysienia złośliwego ma również laseroterapia, która nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, jednakże nie ma zastosowania w przypadku całkowitego wyłysienia. Dobór leczenia zawsze zależy od indywidualnego przypadku, czasem wymaga podania konkretnych leków. Nasilający się problem powinien zawsze być skonsultowany ze specjalistą, który pokieruje leczeniem i zaproponuje odpowiednią terapię. W przypadku całkowitej utraty włosów, skuteczny może okazać się przeszczep.

Polecane zabiegi leczenia łysienia złośliwego:

Mezoterapia igłowa
Przeszczep włosów Smart Graft
Dr Cyj
Karboksyterapia
Terapia światłem LED

0