Skip to main content

Melazma (melasma)

Melazma, nazywana powszechnie melasmą lub ostudą, to stan skóry, który charakteryzuje się powstawaniem brązowych lub szarobrązowych przebarwień w obrębie skóry twarzy. Plamy mogą rozwijać się stopniowo i zajmować coraz większą powierzchnię skóry, jednak zawsze wiążą się z nadmierną produkcją melaniny, czyli pigmentu, który determinuje kolor naszej skóry. To bardzo duży problem estetyczny, który po pewnym czasie może ustąpić samoistnie, jednak zwykle wymaga wdrożenia dodatkowych działań w postaci odpowiedniej pielęgnacji skóry, zabiegów kosmetologicznych lub terapii z zakresu medycyny estetycznej, by przywrócić skórze jednolity koloryt. 

Melazma – najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

Wpływ na pojawienie się ostudy może mieć kombinacja kilku różnych czynników. Ten problem dotyczy głównie kobiet, choć czasem zdarza się, że mają z nim do czynienia także mężczyźni. 

Zmiany hormonalne

Melasma jest głównie problemem kobiet, co wiąże się z większą skłonnością żeńskiego organizmu do różnorodnych zaburzeń hormonalnych. Z tego względu ostuda bardzo często pojawia się w okresie ciąży czy menopauzy. Tendencje do powstawania melasmy mogą także mieć osoby, które zmagają się z zaburzeniami hormonów tarczycy. 

Ekspozycja na promieniowanie UV

Melanina jest naturalnym barwnikiem naszej skóry, który odpowiada m.in. za jej ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Nadmierna i długotrwała ekspozycja na słońce w połączeniu np. ze zmianami hormonalnymi może doprowadzić do zjawiska hiperpigmentacji, w której melanocyty (komórki barwnikowe) w reakcji obronnej rozpoczynają wzmożoną syntezę melaniny. To natomiast przełoży się na powstawanie ciemnych plam na skórze.

Predyspozycje genetyczne

Skłonność do powstawania zmian pigmentacyjnych może mieć podłoże genetyczne. Jeśli wśród członków naszej bliskiej rodziny występuje ten problem, istnieje prawdopodobieństwo, że go odziedziczymy wraz z przekazywanymi genami. 

Przyjmowanie leków hormonalnych

Tabletki antykoncepcyjne czy hormonalna terapia zastępcza, w połączeniu z nadmierną ekspozycją na słońce, może przynieść efekt w postaci ciemniejszych plam zlokalizowanych  nad górną wargą, na czole, brodzie czy dekolcie. 

Stosowanie produktów fotouczulających

Leki, zioła lub kosmetyki zawierające różne substancje fotouczulające, np. dziurawiec czy retinol, w kontakcie ze słońcem mogą wywołać stan zapalny i powstanie na skórze nieestetycznych przebarwień. 

Skuteczne sposoby na przebarwienia skórne

Warto wiedzieć, że przebarwienia na skórze nie są defektem, z którym jesteśmy zmuszeni zmagać się do końca życia. Istnieje wiele sprawdzonych metod rozjaśniania lub całkowitego usuwania melasmy na twarzy. Jeśli jednak zależy nam na tym, by skutecznie pozbyć się tej niedoskonałości, powinniśmy zgłosić się z tym problemem do dermatologa. Specjalista oceni stan naszej skóry oraz stopień zaawansowania zmian i na tej podstawie będzie w stanie podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie. 

Melasma na twarzy – domowe sposoby

W przypadku niewielkich przebarwień, które są zlokalizowane płytko w naskórku, polecaną przez specjalistów metodą jest stosowanie miejscowych preparatów na przebarwienia o działaniu delikatnie złuszczającym i rozjaśniającym skórę. Mogą to być zarówno specjalne maści wydawane na receptę, jak i kosmetyki dermatologiczne, które nabędziemy w aptece lub drogerii. Zazwyczaj zawierają niskie stężenia różnych kwasów (np. kwas glikolowy, azelainowy, mlekowy), które prowadzą do stopniowego wyrównania kolorytu skóry. Należy pamiętać, by wraz z preparatami o działaniu złuszczającym, dokładnie nawilżać skórę, np. kosmetykami z dodatkiem kwasu hialuronowego.  

Jak pozbyć się ostudy? Zabiegi medycyny estetycznej

W przypadku, gdy domowe sposoby usuwania przebarwień nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub mamy do czynienia z plamami, które są usytuowane w głębszych warstwach skóry, prawdopodobnie będziemy potrzebować pomocy specjalistów w ich usuwaniu. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w tym zakresie są peelingi chemiczne, mezoterapia czy zabiegi z użyciem lasera. Podczas konsultacji ze specjalistą dobierana jest najskuteczniejsza terapia lecznicza.

Profilaktyka 

Odpowiednie działania profilaktyczne odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu powstawania nowych przebarwień. Warto prawidłowo zadbać o skórę w szczególności wtedy, gdy udało nam się usunąć plamy i nie chcemy, by problem powrócił (melasma ma niestety skłonności do nawracania). W tym przypadku nie ma lepszego rozwiązania niż zabezpieczenie skóry odpowiednio dobranym kremem z filtrem, który będzie chronił przed promieniowaniem UVA i UVB. Powinien on znaleźć się na naszej twarzy każdego dnia, nawet w bardziej pochmurne dni. Pamiętajmy też o tym, by unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie UV, czyli opalania – zarówno na słońcu, jak i w solarium. 

0