Menopauza
Menopauza to naturalny proces przekwitania dotyczący kobiet w średnim wieku. Oznacza to zatrzymanie funkcjonowania jajników i prowadzi do ustania płodności. Następuje wówczas powolne przejście z okresu rozrodczego do starzenia się. Menopauzę określa wystąpienie ostatniej miesiączki. Większość kobiet odczuwa wywołane przez zmiany hormonalne symptomy wystąpienia menopauzy. Najczęściej pojawiają się one jeszcze w czasie miesiączkowania. Menopauzę przechodzą zwykle panie między 45. a 55. rokiem życia.
Menopauza – pierwsze objawy
O rozpoczęciu procesu przekwitania mogą świadczyć takie objawy jak: nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca, zimne dreszcze, nocne pocenie się, suchość pochwy i spadek libido, zaczerwienienia twarzy oraz kołatanie serca.
Menopauza – wpływ na organizm:
stałe uczucie zmęczenia
bezsenność
pogorszenie koncentracji i pamięci
problemy z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy i omdlenia
problemy z nietrzymaniem moczu, wzdęciami brzucha
pogorszenie kondycji włosów i paznokci
wzrost wagi
przygnębienie, lęki
huśtawki nastrojów
Bóle towarzyszące menopauzie
Menopauza często wywołuje bóle głowy, piersi, mięśni, stawów i ścięgien. Inne objawy, które jej towarzyszą to m.in. pieczenie języka i ust, niestrawność, gazy, nudności, swędzenie i pogorszenie kondycji skóry, krwawienie dziąseł oraz nieprzyjemny oddech.
Menopauza – łagodzenie objawów
W celu łagodzenia objawów menopauzy, warto stosować hormonalną terapię zastępczą, czyli HTZ. W terapii tej Pacjentka przyjmuje hormony, szczególnie estrogeny. Kurację najlepiej zastosować na początku objawów, przed wystąpieniem menopauzy, oczywiście w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Hormony podawane są na różne sposoby – zarówno doustnie, jak i dopochwowo, a także przez plastry oraz zastrzyki. Terapia obniża również poziom „złego” cholesterolu i wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz niektórych nowotworów. Ponadto przeciwdziała rozwijaniu się osteoporozy. Oprócz terapii hormonalnej warto również w tym okresie zadbać o zdrowy tryb życia – dietę wzbogaconą o wapń i witaminę D oraz optymalną dla siebie aktywność fizyczną.