Skip to main content

Nacięcie krocza

Nacięcie krocza, nazywane fachowo epizjotomią, wykonywane jest podczas porodu naturalnego, aby zwiększyć wielkość rozwarcia pochwy w celu ułatwienia urodzenia dziecka. Tkanki nacina się na linii między pochwą a odbytem i nie narusza mięśni wokół. Wykonuje się je, aby chronić kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza. Przez długi czas był to rutynowy zabieg podczas pierwszego porodu, aktualnie jednak zaleca się ograniczać jego przeprowadzanie. Lekarze specjaliści rekomendują go tylko w konkretnych przypadkach.

Nacięcie krocza podczas porodu – wskazania

Nacięcie krocza podczas porodu jest zalecane w przypadkach takich, jak:
Konieczność użycia kleszczy lub wyciągania próżniowego
Niedojrzały i słaby płód lub słabnąca akcja jego serca
Choroby serca lub wzroku matki, które uniemożliwiają jej naturalne parcie podczas porodu
Ułożenie pośladkowe płodu
Niewystarczająco elastyczne ścianki krocza i pochwy
Tkanki krocza naciskają na główkę dziecka
Zagrożenie niedotlenienia dziecka podczas przejścia przez pochwę
Duża główka dziecka.

Nacięcie krocza – szczegółowe informacje

Ginekolog lub położna nacina skórę i mięśnie w ostatnim odcinku kanału rodnego, podczas końcowej fazy parcia w czasie skurczu. Tkanki krocza są wówczas napięte przez napierającą główkę dziecka. Po porodzie zszywa się ranę w znieczuleniu miejscowym.

Nacięcie krocza – regeneracja po porodzie

Zabieg nacięcia krocza nie należy do bolesnych, ponieważ jest on wykonywany podczas skurczu i trwa chwilę, co powoduje, że rodząca kobieta w ogóle go nie odczuwa. Ból pojawia się jednak później – w czasie połogu. Małe pęknięcie bez założonych szwów może być odczuwalne przez dwa dni, np. podczas oddawania moczu kobieta czuje delikatne szczypanie. Większą ranę powstałą po nacięciu krocza zszywa się zwykle za pomocą rozpuszczalnych szwów, co jest boleśnie odczuwalne przy niemal każdym ruchu. Podczas gojenia się rany młoda mama może odczuwać ból oraz drętwienie. W takim przypadku przez pierwszy tydzień od porodu kobieta nie jest w stanie normalnie siedzieć. Czas gojenia się rany nie powinien trwać dłużej niż 10 dni, lecz niekiedy dyskomfort może być odczuwany przez około miesiąc. Przez pewien czas po zabiegu kobieta może odczuwać ból podczas stosunku seksualnego lub też zmniejszoną przyjemność wynikającą z rozluźnienia pochwy.
Nacięcie krocza – jak go uniknąć
Istnieje możliwość przygotowanie się do porodu tak, aby uniknąć nacięcia krocza. W tym celu warto:
Wykonywać masaż krocza i wejścia do pochwy na dwa miesiące przed porodem
Wykonywać ćwiczenia na mięśnie miednicy w czasie ciąży (mięśnie Kegla) – dla ułatwienia porodu i szybkiego powrotu do siebie po nim
Stosować ciepłe kompresy na krocze w czasie porodu
Przyjąć pozycję stojącą lub kuczną w czasie porodu.

0