Nagły obrzęk twarzy
Nagłe pojawienie się opuchlizny na twarzy może wzbudzić nasz duży niepokój. W szczególności, gdy nie znamy przyczyny pojawienia się obrzęku. Opuchnięcia w obrębie twarzy mogą całkowicie zmienić jej wygląd, dlatego to objaw, który warto postarać się jak najszybciej zwalczyć. Kluczowa w tym przypadku jest konsultacja z lekarzem, który pomoże nam przede wszystkim ustalić możliwą przyczynę opuchlizny twarzy i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jak wygląda obrzęk? Opuchlizna twarzy – objawy
Opuchlizna jest stanem, w którym dochodzi do zbierania się nadmiaru płynów (wody, limfy, krwi) w tkankach pod skórą. W zależności od przyczyny opuchlizny, obrzęk może objąć całą twarz lub tylko jej część, np. powieki, policzki, nos czy wargi. Opuchnięta twarz może niekiedy wiązać się także z innymi objawami, np. zaczerwienieniem lub bladością skóry, bólem, gorączką, przyspieszonym tętnem, dusznościami czy złym samopoczuciem.
Nagły obrzęk twarzy – przyczyny powstawania
Opuchnięta twarz bardzo często ma związek z zaburzeniem funkcjonowania gospodarki wodnej organizmu. W wyniku niezdrowego stylu życia, np. wypijania zbyt małych ilości wody, stosowania używek, braku odpowiedniej ilości snu, nadużywania soli w diecie, dochodzi do zbierania się wody w organizmie. Często jednak obrzęk w obrębie twarzy jest bardziej złożonym problemem, który może wiązać się z poważniejszymi schorzeniami.
- Alergia – to jedna z najczęstszych przyczyn nagłego pojawienia się obrzęku twarzy. Reakcja alergiczna pojawia się jako odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z wybranym alergenem, np. składnikiem kosmetyku lub pożywienia. Obrzękowi twarzy często towarzyszą w tym przypadku typowe objawy alergiczne, np. katar, zapalenie spojówek z obrzękiem powiek, świąd, ból głowy.
- Choroby ogólnoustrojowe – opuchnięcie twarzy może pojawić się wraz z niewydolnością nerek, chorobami jamy ustnej i zębów czy układu krążenia.
- Urazy – opuchlizna na twarzy jest często wynikiem urazu mechanicznego, np. uderzenia się. W odróżnieniu od innych rodzajów opuchlizny, najczęściej ustępuje samoistnie.
- Stan zapalny – przyczyną opuchlizny w obrębie twarzy jest stan zapalny, wynikający z działania czynnika infekcyjnego. Obrzękowi często towarzyszy wtedy podwyższenie temperatury, ból czy zaczerwienienie twarzy.
- Przyjmowanie niektórych leków – stosowanie leków sterydowych lub środków antykoncepcyjnych prowadzi niekiedy do zatrzymywania wody w organizmie, a co za tym idzie, opuchlizny w różnych rejonach ciała.
- Zmiany hormonalne – zaburzenia hormonów, występujące m.in. w ciąży, podczas menopauzy czy niedoczynności tarczycy, także mogą powodować objawy opuchlizny na twarzy.
Szczególnym rodzajem obrzęku, który występuje nagle i obejmuje skórę oraz znajdujące się pod nią tkanki, jest obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckego). Może być wynikiem zarówno uczulenia na pokarmy czy użądlenia owadów, jak i reakcji na niektóre leki, np. przeciwbólowe czy kontrast wykorzystywany przy badaniach radiologicznych. W rzadkich przypadkach mamy do czynienia z obrzękiem limfatycznym w obrębie twarzy (zwykle obejmuje on kończyny dolne).
Domowe sposoby na obrzęk twarzy
Jak zmniejszyć obrzęk twarzy domowymi sposobami? Pomocne mogą okazać się przede wszystkim zimne okłady, np. z lodu. Ponadto warto wykorzystać artykuły spożywcze, które często mamy w domu, tworząc kompresy, np. z rumianku czy zielonej herbaty. Szybką ulgę przyniesie także zastosowanie maści z apteki bez recepty.
Nagłe pojawienie się wyraźnej opuchlizny zawsze powinno zwiększyć naszą czujność. Jeśli opuchlizna nie ustępuje, pomimo zastosowania domowych sposobów, towarzyszą jej inne objawy lub obrzęk na twarzy pogłębia się – warto pilnie skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie w oparciu o specjalistyczną diagnozę problemu.
Jak pozbyć się opuchlizny na twarzy? Leczenie obrzęku twarzy
Kluczową kwestią w leczeniu opuchlizny twarzy jest ustalenie i wyeliminowanie przyczyny obrzęku, co wymaga kontaktu z lekarzem i niekiedy przeprowadzenia dodatkowych badań. W terapii specjaliści często stosują leczenie farmakologiczne, np. przy pomocy leków przeciwzapalnych lub antybiotyków.
W niektórych przypadkach, np. gdy opuchlizna wynika z niezdrowego trybu życia czy zmian hormonalnych, pomocne mogą okazać się masaże twarzy czy specjalistyczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. mezoterapia igłowa czy drenaż limfatyczny. Przed zastosowaniem wybranego zabiegu należy jednak skonsultować się ze specjalistą i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
