Nici PDO
Nici PDO to nici wykonane z włókna syntetycznego (polidioksanonu), które są powszechnie wykorzystywane przy zabiegach medycznych. W medycynie estetycznej nici PDO stosuje się w celu odmłodzenia, poprawy owalu twarzy i rewitalizacji skóry. Polidioksanon rozpuszcza się w tkankach miękkich, pobudzając skórę do produkcji kolagenu i elastyny – ważnych dla skóry białek, odpowiadających za utrzymanie jędrności oraz elastyczności skóry.
Nici liftingujące PDO – rodzaje nici wykorzystywanych do liftingu
Istnieje kilka podstawowych rodzajów nici PDO, które dzielimy ze względu na ich różną budowę i funkcje.
- Nici Mono – pojedyncze włókna, które sprawdzają się przy redukcji niewielkich zmarszczek mimicznych. Często wykorzystywanym rodzajem nici w typie Mono są nici Screw – mocno skręcone i owinięte wokół igły nici, które pozwalają na skuteczną rewitalizację oraz spłycenie zmarszczek w rejonach bardzo intensywnej pracy mięśni mimicznych twarzy.
- Nici First Lift – splot kilku włókien polidioksanowych, które zapewniają mocniejszy efekt liftingu skóry. Sprawdzają się przy redukcji głębszych zmarszczek i bruzd.
- Nici sparingi, czyli nici spiralne – tworzą je gęsto skręcone i cienkie włókna. Działanie nici spiralnych pozwala walczyć z tak wyraźnymi oznakami starzenia, jak np. fałdy nosowo-wargowe.
Wprowadzenie nici PDO pod skórę – jak się odbywa?
Zabieg z użyciem nici PDO jest nieinwazyjną metodą liftingu twarzy lub ciała, która przynosi podobne efekty estetyczne do liftingu chirurgicznego, jednak bez potrzeby hospitalizacji, zakładania szwów czy długiego okresu rekonwalescencji. W trakcie procedury lekarz wprowadza nici podskórnie przy pomocy bardzo cienkiej igły. Na obszarze zabiegowym, to znaczy w miejscach nakłuć, stosowane jest znieczulenie miejscowe, by zminimalizować u pacjenta dyskomfort czy ewentualne dolegliwości bólowe. Cała procedura trwa około kilkudziesięciu minut – w zależności od rodzaju i wielkości obszaru, w którym wykonuje się zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących.
Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem nici PDO
Nici liftingujące stosuje się zwykle u pacjentów po 35. roku życia, którzy chcą uzyskać widoczne, ale zarazem naturalne efekty zabiegu liftingu bez użycia skalpela. Zastosowanie nici pozwala nie tylko na natychmiastowe uniesienie opadających i zwiotczałych fragmentów skóry, lecz także intensywną przebudowę oraz rewitalizację skóry poprzez pobudzenie jej do produkcji nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu wygląd skóry poprawia się stopniowo i w bardzo naturalny sposób. Zabiegiem przy użyciu nici PDO powinny w szczególności zainteresować się osoby, które mają do czynienia z poniższymi oznakami starzenia się skóry:
- opadające brwi – wprowadzenie wybranych nici na obszarze łuku brwiowego pozwoli naturalnie i skutecznie odmłodzić spojrzenie,
- zwiotczałe i opadające policzki – nici PDO doskonale radzą sobie z modelowaniem policzków oraz poprawianiem zmieniających się wraz z upływem czasu rysów twarzy,
- utrata jędrności i napięcia skóry na obszarze skóry twarzy, szyi, ramion, kolan, biustu czy brzucha – istnieje wiele wskazań do zastosowania nici PDO w zakresie medycyny estetycznej, zaś głównym kryterium, branym przez pod uwagę podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jest ogólny stan jego skóry.
Jak długo utrzymują się efekty po wszczepieniu nici?
Nici PDO stanowią naturalne stymulatory tkankowe, które wchłaniają się w sposób bezbolesny do 24 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu. Po tym czasie można powtórzyć procedurę zabiegową, by przedłużyć uzyskane efekty. W trakcie działania nici PDO możemy wykonywać także inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jednak ich rodzaj warto najpierw omówić ze specjalistą. To pozwoli uzyskać najlepsze efekty terapeutyczne, a przy tym nie zaburzy procesów zachodzących w skórze, związanych z wcześniejszych zastosowaniem nici z polidioksanonu.
