Skip to main content

Niedoczynność tarczycy a twarz

Choroby tarczycy – niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy czy choroba Hashimoto – mogą wywoływać wiele niepokojących objawów w naszym organizmie. Poza złym samopoczuciem i wahaniami wagi, zaburzenia w stężeniu hormonów tarczycowych mogą przynieść także negatywne zmiany w wyglądzie skóry. 

Niedoczynność tarczycy a twarz. Wpływ chorób tarczycy na skórę

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, w którym tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonów tarczycowych w stosunku do codziennego zapotrzebowania organizmu. Niedoczynność tarczycy bardzo często wynika z choroby Hashimoto, która stanowi autoimmunologiczne zapalenie tarczycy i prowadzi do stopniowego zniszczenia tego gruczołu. Jaki wpływ na wygląd mają zmiany hormonalne, wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy?

  • Niedoczynność tarczycy bardzo często wiąże się z nadmierną suchością skóry twarzy i ciała. Sucha skóra pojawia się w wyniku zaburzeń w wydzielaniu łoju przez gruczoły łojowe. 
  • Osoby zmagające się niedoczynnością tarczycy zwykle mają do czynienia również z nadmiernym rogowaceniem naskórka, w szczególności w okolicy kolan i na łokciach.
  • Zmniejszone wydzielanie hormonów tarczycy wpływa także na metabolizm karotenoidów, co może sprawić, że skóra przybierze blady lub żółtawy odcień. 
  • Jednym z charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy jest także obrzęk tarczycowy, który jest efektem nadmiernego zatrzymania płynu w tkankach. Opuchlizna jest widoczna przede wszystkim na twarzy i w okolicy powiek. 
  • Niedoczynność tarczycy można poznać także po zmianach w strukturze skóry głowy i wzmożonym wypadaniu włosów. Włosy stopniowo stają się coraz cieńsze i bardziej łamliwe. Wypadanie włosów może się objawiać również w postaci utraty bocznej części brwi. 
  • Jeśli zmagamy się z chorobą Hashimoto, możemy zauważyć na naszej skórze tzw. plamy tarczycowe. Zmiany skórne obejmują w tym przypadku zwykłe zaczerwienienia skóry, jak i brązowe przebarwienia. 
  • Przy chorobie autoimmunologicznej Hashimoto obserwuje się podwyższony poziom stresu oksydacyjnego, czyli zwiększonej ilości wolnych rodników w organizmie. Może to wpłynąć na przyspieszenie procesów starzenia się skóry i zmianę rysów twarzy.

Zaburzenia o podłożu autoimmunologicznym i endokrynologicznym sprawiają niekiedy, że na twarzy chorych pojawia się trądzik. Zaburzenia gospodarki hormonalnej i utrzymujący się w organizmie stan zapalny zwiększają skłonności do pojawiania się wyprysków skórnych nie tylko na twarzy, lecz także w okolicy pleców, dekoltu czy ramion. 

Jak łagodzić zmiany w wyglądzie twarzy przez zaburzenia pracy tarczycy?

W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo ważne jest wielokierunkowe działanie i współpraca specjalistów różnych dziedzin. Jeżeli podejrzewamy, że możemy mieć do czynienia z jedną chorób tarczycy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania poziomu hormonów tarczycy oraz USG tarczycy. Jeśli wykażą one zaburzenia w funkcjonowaniu tego gruczołu, niezbędne będzie zgłoszenie się do endokrynologa i pozostanie pod jego stałą opieką. Warto uświadomić sobie to, że w większości przypadków leczenie schorzeń tarczycy opiera się na przyjmowaniu doustnych środków farmakologicznych – często do końca życia. Jednakże systematyczne przyjmowanie leków może zmniejszyć niekorzystny wpływ chorób tarczycy na wygląd skóry. 

Objawy skórne niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto powinniśmy też starać się łagodzić poprzez odpowiednią pielęgnację skóry lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

  • Jeśli nasza skóra staje sucha i łuszcząca, warto zadbać o prawidłowe nawilżanie, np. przy pomocy kremów do twarzy lub zabiegów, w których wykorzystuje się kwas hialuronowy o silnych właściwościach nawilżających i zapobiegających nadmiernej utracie wody przez skórę.
  • Jeżeli niedoczynność tarczycy wpływa na coraz częstsze pojawianie się zmian trądzikowych na twarzy lub w innych częściach ciała, być może właściwą drogą będzie podjęcie odpowiedniego leczenia w porozumieniu z dermatologiem.
  • Przy problemach z wypadaniem włosów, poza właściwą pielęgnacją, bardzo pomocne mogą okazać się specjalistyczne zabiegi, np. w postaci mezoterapii skóry głowy. 
  • Nie zapominajmy także o tym, by przy schorzeniach tarczycy zadbać o właściwą dietę i zdrowy styl życia – pomoże to nie tylko w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ale też korzystnie wpłynie na wygląd skóry.
0