Skip to main content

Odcisk na pięcie

Odciski na pięcie – przyczyny powstawania

Odciski na piętach to zrogowaciały naskórek na którym pojawia się stan zapalny. Stan zapalny tworzy się w związku z długotrwałym naciskiem i tarciem na piętę. Pojawiają się u osób, które długo przebywają w pozycji stojącej lub noszą za ciasne lub za duże buty. Jednak najbardziej narażone na powstawanie odcisków są osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie, reumatyzm i choroby tarczycy. Odciski są bolesne i uniemożliwiają codzienne komfortowe funkcjonowanie.

Odciski na pięcie – wygląd

Odciski na pięcie mogą przybierać różny kształt oraz kolor. Podolodzy wyróżniają wśród nich modzele, nagniotki i odciski z korzeniem:

modzele – mają żółty lub szary kolor, są płaskie, lecz grube, skóra wokół nich jest zaczerwieniona, modzele mogą pękać, co sprzyja powstawaniu zakażeniom

nagniotki – zwykle mają formę punktową z twardym korzeniem, są bolesne

odcisk z korzeniem – w centralnej części odcisku zlokalizowany jest czop rogowy, który powoduje ból podczas chodzenia, czop podrażnia zakończenia nerwowe umiejscowione w pięcie

Odciski na pięcie – leczenie

Aby uniknąć powstawania odcisków na pięcie, należy zadbać o właściwe obuwie oraz pielęgnację stóp. Jeśli na pięcie pojawi się odcisk nie wolno go samodzielnie wycinać, ponieważ prowadzi to do wprowadzenia zakażenia. Odciski należy leczyć u podologa lub chirurga. Jeśli odcisk jest duży, chirurg może zdecydować się na jego wycięcie skalpelem. Innymi sposobami usuwania odcisków jest użycie frezarki i lasera CO2.

Polecane zabiegi w leczeniu odcisków na pięcie:

Laser frakcyjny CO2

0