Skip to main content

Pajączki

Pajączki – informacje ogólne

Pękające naczynka na naszej skórze, noszą miano pajączków. Schorzenie to najczęściej pojawia się na łydkach, podudziach i udach. Jest ono uciążliwe ze względu na powstające na nogach, rozszerzone naczynia, które mogą przybierać sinoniebieski lub brunatno czerwony kolor. Pajączki, czyli wenulektazje, dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich – teleangiektazje – wygląda, jak pajęcze odnóża ulokowane tuż pod skórą. Natomiast drugie, tworzą siateczkę podskórną (cienkościenne żyły), które znajdują się w głębokiej warstwie skóry. Ich kolor, najczęściej jest niebieski. Te dwa rodzaje pękających naczyń, są zapowiedzią zbliżających się przewlekłych problemów, dotyczących żył naszych kończyn dolnych. Schorzenie to może pojawić się w każdym wieku. Jednak najczęściej, spotyka osoby, u których w rodzinie, występowały takowe problemy.

Pajączki – zapobieganie

Należy pamiętać, że do powstawaniu pajączków, przyczynia się otyłość. To właśnie wtedy, pod wpływem nadmiernego i ciągłego obciążenia, a także braku ruchu, pojawia się problem. Dlatego niezwykle ważne jest to, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Dzięki temu, nie tylko, zmniejszymy ryzyko powstania wenulektazji, ale również poprawimy swoje samopoczucie. Ważne jest, by podczas siedzącego trybu pracy, nie siedzieć zbyt długo nieruchomo. Wielogodzinne siedzenie (z założoną nogą na nogę) z pewnością nie będzie dobre dla naszych żył. Dbaj więc o to, aby często zmieniać swoje pozycje. Unikaj także nadmiernego przesiadywania na słońcu bez odpowiednich filtrów. Pamiętaj także o nie przegrzewaniu nóg (np. podczas zbyt częstej sauny i gorących kąpieli).

Pajączki – zabiegi

Obecnie istnieje kilka metod, które mają za zadanie zlikwidować problem pajączków. Dobór odpowiedniej metody uzależniony jest od ilości uszkodzonych naczynek. Najczęściej stosuje się skleroterapię, która dzięki wstrzykiwanym preparatom powoduje zarastanie naczynek. Z kolei elektrokoagulacja wykorzystuje prąd, który ścina białko w ścianach naczyń krwionośnych. Białko to zostaje wchłaniane, dzięki układowi limfatycznemu, a później wydalone z naszego organizmu. Nie zapominajmy jednak o możliwościach jakie daje nam medycyna estetyczna. Być może to właśnie laseroterapia, okaże się najskuteczniejszym sposobem na walkę z naszym problemem?

Laser Cutera Excel V

Laser Cutera Excel Plus

Terapia światłem LED

0