Skip to main content

Pieprzyki

Pieprzyki w terminologii medycznej i naukowej to znamiona zbudowane z melanocytów, czyli komórek naskórka produkujących melaninę, która z kolei odpowiada za kolor naszej skóry, włosów czy oczu. Pieprzyki powstają praktycznie na ciele każdego człowieka i mogą różnić się od siebie kształtem, wielkością czy kolorem.

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyki powstają w wyniku nadmiernego tworzenia się melanocytów w rozwoju embrionalnym. Pieprzyki zazwyczaj mają podłoże genetyczne i stanowią znamiona wrodzone – pojawiają się u dzieci lub mogą uwidocznić się w późniejszym etapie życia. Nierzadko jednak zdarza się, że możemy je nabyć, np. w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce lub infekcji wirusowej. 

Większość zmian nie powinna budzić naszego niepokoju, jednak w niektórych przypadkach pod postacią pieprzyka może kryć się ryzyko rozwoju czerniaka – nowotworu złośliwego skóry. Dotyczy to zarówno znamion nabytych, jak i wrodzonych, dlatego warto kontrolować swoje pieprzyki na twarzy lub ciele.

Rodzaje pieprzyków. Pieprzyki a czerniak i promieniowanie UV

Znamiona melanocytowe mogą być wypukłe lub płaskie i przybierać niejednolity kolor – od różowego po ciemnobrązowy, a nawet czarny. Zazwyczaj zajmują powierzchnię od kilku milimetrów do kilku centymetrów i mają nieregularny kształt. Skupiska komórek barwnikowych, tworzących pieprzyki nie zawsze muszą oznaczać czerniaka, jednak w przypadku każdego znamiona tego typu warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Szczególnym ryzykiem są obarczone osoby o jasnej karnacji, z jasnymi włosami i dużą ilością pieprzyków na powierzchni całego ciała. 

Istnieje wiele rodzajów pieprzyków, np. znamię błękitne czy znamiona atypowe, które specjalista sprawdza pod specjalnym urządzeniem tzw. dermatoskopem. Większość pieprzyków ma charakter łagodny, jednak należy je skutecznie chronić przed działaniem promieni słonecznych lub wpływem promieniowania ultrafioletowego solarium, np. kosmetykami z wysokimi filtrami. 

Jeśli mamy niezłośliwe zmiany barwnikowe, które w jakiś sposób nam przeszkadzają lub nie jesteśmy w stanie uchronić ich przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, warto udać się do dermatologa i usunąć je przy pomocy metody zaproponowanej przez lekarza. Współcześnie istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych metod usuwania pieprzyków na ciele i innych zmian skórnych. Bardzo ważna jest jednak w tym przypadku także profilaktyka, by zmniejszyć ryzyko powstawania nowych znamion barwnikowych. 

Pieprzyki – chirurgiczne usunięcie zmiany czy usuwanie laserem?

Do usuwania kwalifikują się przede wszystkim te zmiany, które na co dzień podrażniamy częściami garderoby, np. paskiem od spodni lub ramiączkiem od stanika, jak również zmiany odsłonięte, narażone na szkodliwe działanie promieni UV. Wielu Pacjentów decyduje się również na usunięcie pieprzyków ze względów estetycznych.

O wybranej metodzie usuwania pieprzyków decyduje dermatolog, na podstawie oględzin zmian przy pomocy dermatoskopu – specjalnego urządzenia, które pozwala oglądać zmiany w 20-krotnym powiększeniu. Zazwyczaj jednak niezbędne jest także przeprowadzenie badania histopatologicznego, aby lekarz miał pewność, że dana zmiana nie ma charakteru nowotworowego. Znamiona barwnikowe możemy usunąć przy pomocy mało inwazyjnych zabiegów laserowych lub elektrokoagulacji. Wykonywane są zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, nie naruszają okolicznych tkanek i nie pozostawiają po sobie blizn. W przypadku wykrycia czerniaka konieczne jest wykonywanie bardziej szczegółowych badań i przygotowanie Pacjenta do jego wycięcia metodą chirurgiczną.

0