Plastyka oczu
Plastyka oczu, obejmuje głównie zabiegi w obszarze oczodołów i na powiekach (blefaroplastyka). Mają na celu usuwanie oznak starości (zmarszczki, kurze łapki), w tym niekorzystnych zmian na powiekach górnych i dolnych. Działania blefaroplastyczne zmierzają m.in. do usuwania nadmiaru skóry wokół oczu, jak również niechcianej tkanki lipidowej. Terapia obejmuje też problem opadających powiek. Z kolei korekta powiek dolnych zmierza do redukcji zmarszczek lub poprawy kształtu tej części oka. Zabieg pozwala skutecznie pozbyć się obwisłej skóry pod oczami i nadać twarzy młodszy wygląd.
Plastyka oczu – przygotowanie do zabiegu, przeciwwskazania
Pacjenta kwalifikuje się do zabiegu po przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz wykluczeniu przeciwwskazań. Przed zabiegiem plastyki oczu musi odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi, zrezygnować z używek oraz opalania się. Ponadto, lekarz zaleci przyjmowanie przez około dwa tygodnie Rutinoscorbinu lub Aescinu. W dniu zabiegu pacjent musi przyjść do kliniki na czczo i bez makijażu. Zabiegi blefaroplastyczne nie są przeprowadzane zarówno u pacjentek w okresie ciąży, karmienia piersią, jak i w okresie okołomiesiączkowym. Z terapii mogą pacjenta wykluczyć również: nawracające infekcje powiek, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, infekcje skórne, zaburzenia krzepliwości, problemy diabetyczne i leczenie antybiotykami.
Plastyka oczu – zalecenia pozabiegowe
Mimo że zabiegi przeprowadzane na skórze wokół oczu nie zatrzymują pacjenta w klinice na dłużej, należy pamiętać, że zakłócenia w polu widzenia wymagają od niego po kuracji szczególnej ostrożności i pomocy ze strony bliskich. Długotrwałe przyjmowanie pozycji leżącej w ciągu dnia zaraz po zabiegu nie jest wskazane, a w nocy ważne jest, aby używać poduszek pod głowę. Żeby szybciej wrócić do zdrowia po plastyce oczu, można stosować okłady chłodzące i maści. Należy dbać o higienę skóry okolic oka i stosować się do zaleceń lekarza.