Plastyka twarzy
Plastyka twarzy – inaczej podniesienie lub lifting twarzy – to popularny zabieg z obszaru medycyny estetycznej, mający na celu skorygowanie rysów, likwidację zmarszczek i innych mankamentów twarzy, w tym nagromadzonej w niektórych jej częściach tkanki tłuszczowej. Operacja polega na zredukowaniu tkanki w środkowych i dolnych obszarach twarzy, a podczas zabiegu specjalista nie tylko naciąga skórę, lecz także delikatnie przesuwa osłaniającą mięśnie powięź w tych miejscach, w których skóra straciła sprężystość.
Plastyka twarzy – przebieg
Nacięcia wykonuje się zazwyczaj w mało widocznych miejscach – na skroniach i za uchem. Po takim zabiegu skóra lepiej układa się na mięśniach, a przy okazji twarz nie traci naturalnej mimiki. Plastyka twarzy spłyca także linie między nosem a ustami, a jego efekt bywa często wzmacniany odpowiednimi wypełniaczami (np. autologiczną tkanką tłuszczowa). Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym przez około trzy godziny. Rekonwalescencja trwa do dwóch tygodni, ale pierwsze szwy zdejmuje się już w piątej dobie po operacji. Przed poddaniem się zabiegowi, pacjent jest zobowiązany przejść odpowiednie badania, zalecone przez specjalistę.
Plastyka twarzy – przeciwwskazania i zalecenia pozabiegowe
Do plastyki twarzy zostanie zakwalifikowana osoba spełniająca odpowiednie pod względem zdrowotnym warunki. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu to: ciąża, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, infekcje skóry, osłabienie organizmu. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu twarz może być obrzęknięta i zasiniona, choć z biegiem czasu te objawy będą zanikały. Po plastyce twarzy należy wystrzegać się schylania i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez co najmniej miesiąc.
Alternatywne zabiegi plastyki twarzy:
Modelowanie twarzy tkanką tłuszczową