Prosak na powiece
Prosaki na powiece to niegroźne, ale mało estetyczne zmiany skórne, które przybierają postać drobnych, białych grudek. Prosaki są rodzajem zmian zastoinowych, to znaczy wynikających z zablokowania ujść gruczołów łojowych. Prowadzi to do nagromadzenia się martwego naskórka i sebum pod naskórkiem, co objawia się powstawaniem drobnych, ale licznych grudek w białym lub żółtawym odcieniu. Prosaki mają łagodny charakter i nie wykazują niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie, jednak ze względów estetycznych, większość z nas chciałaby się ich pozbyć. Dowiedz się, czym są prosaki i jak je usunąć.
Prosaki na twarzy – czym różnią się od zaskórników i trądziku?
Prosaki pod oczami lub na powiece bardzo często są mylone z zaskórnikami lub zmianami trądzikowymi. Od wyprysków różni je to, że nie zawierają treści ropnej, nie można ich wycisnąć i nie wykazują skłonności do rozwoju stanu zapalnego. W wyniku działania różnych czynników możliwe jest jednak zaognienie zmian – grudki mogą wtedy przybrać różowy lub nawet czerwony kolor. Prosaki mogą pojawić się nie tylko na powiekach lub pod oczami, lecz także w każdym miejscu, w którym skóra jest delikatna i ma tendencję do zaburzeń złuszczania, np. na czole, policzkach, klatce piersiowej, ramionach, wargach sromowych lub mosznie.
Dlaczego powstają prosaki na powiece?
Prosaki mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. W przypadku prosaków pierwotnych mamy zwykle do czynienia z niedojrzałością gruczołów łojowych, które wydzielają nadmierną ilość łoju. Dochodzi wtedy do zablokowania ujść mieszków włosowych warstwą martwego naskórka i nadmiaru sebum. Jeśli w porę ich nie usuniemy, przekształcą się w niewielkie cysty lub torbiele, nazywane właśnie prosakami. Prosaki wtórne powstają natomiast w momencie, gdy zostają zablokowane przewody potowe, np. w wyniku infekcji, urazu mechanicznego czy niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego.
Do powstawania prosaków na powiece i pod oczami może przyczyniać się kilka różnych czynników.
- Zaburzenia procesu złuszczania skóry. Skóra każdego z nas ulega samoistnemu złuszczaniu, wymieniając w tym procesie stare komórki na nowe. Zdarza się jednak, że ten proces zostaje zaburzony – wtedy martwe komórki zamiast naturalnie odpaść od naskórka, gromadzą się pod jego powierzchnią. Cera ma wówczas niejednolity koloryt i chropowatą strukturę, zaś na jej powierzchni pojawiają się podskórne krostki.
- Wzmożony łojotok. Nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe może wywoływać różne choroby skóry, jak również problemy skórne w postaci prosaków, np. w okolicy oczu.
- Niewłaściwa higiena i pielęgnacja skóry. Nieprawidłowe oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum, stosowanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju naszej skóry (w szczególności o sztucznym składzie, tłustej i ciężkiej konsystencji) czy brak demakijażu przed snem – te czynniki wpływają na stan skóry wokół oczu i prowadzą do powstawania nieestetycznych grudek.
- Zaburzenia hormonalne. Charakterystyczne dla okresu ciąży, dojrzewania lub menopauzy zmiany hormonalne mogą wpływać na funkcjonowanie gruczołów łojowych i powstawanie białych zmian.
- Pozostałe czynniki. Nadmierna ekspozycja na słońce, przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów, niedobory witamin, np. A, B2 i B6, niezdrowy styl życia związany np. z paleniem papierosów. Wszystkie te czynniki mogą sprzyjać nadmiernemu łojotokowi, rogowaceniu się naskórka i blokowaniu porów, a tym samym pojawieniu się prosaków.
Warto zaznaczyć, że niedojrzałość gruczołów łojowych sprawia, że prosaki mogą pojawiać się na twarzy i ciele noworodków. Próby usunięcia prosaków u dzieci nie mają jednak racji bytu – prosaki same znikną wraz z uzyskaniem dojrzałości przez gruczoły łojowe.
Usuwanie prosaków na powiece – jak pozbyć się prosaków w okolicy oczu?
W przypadku usuwania prosaków zlokalizowanych w okolicy oczu musimy zachować szczególną ostrożność. To bardzo wrażliwy, skłonny do podrażnień i zaczerwienień obszar skóry, dlatego należy przede wszystkim unikać samodzielnego wyciskania grudek – może to zaognić zmiany i wywołać stan zapalny, zaś nieprawidłowe gojenie się powstałych ran może prowadzić do powstawania blizn! Prosaki są problemem dermatologicznym, dlatego najlepiej zgłosić się z nimi do dermatologa, który zaproponuje najlepszą i najbezpieczniejszą (również dla naszych oczu) metodę działania. Wśród najczęściej wykorzystywanych technik usuwania tych zmian na skórze, zaliczmy:
- peelingi enzymatyczne – wspomagające złuszczanie skóry; to jeden ze skutecznych, domowych sposobów na prosaki, jednak ze względów bezpieczeństwa, przy obecności drobnych grudek w okolicy oczu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się na tego typu zabieg do kosmetologa lub gabinetu dermatologii estetycznej,
- zabiegi laserowe – to szybki i skuteczny sposób na prosaki, który polega na podgrzaniu i niszczeniu powstałych grudek wiązką światła laserowego,
- termokoagulacja – to metoda, która w walce z prosakami wykorzystuje prąd elektryczny; elektroda przy kontakcie ze skórą generuje ciepło, pod wpływem którego tkanki tworzące prosaki ulegają zniszczeniu.
Starajmy się znaleźć najodpowiedniejszy sposób na usunięcie prosaków, a przy tym nauczmy się zapobiegać powstawaniu tych zmian na skórze twarzy. Pamiętajmy zatem o regularnym i prawidłowym myciu twarzy oraz okolic oczu, unikaniu zbyt częstej ekspozycji na słońce, a także zabezpieczaniu skóry przed niekorzystnym działaniem promieni UV przy pomocy kremów z wysokimi filtrami. Zamiast komedogennych kosmetyków do twarzy (zawierających np. SLS, silikony czy lanolinę), które blokują ujścia gruczołów łojowych, wybierajmy kosmetyki apteczne lub te o naturalnym i łagodnym dla skóry składzie.