Pryszcze bez ropy
Każda zmiana skórna, nawet niepozornie wyglądające pryszcze bez ropy czy zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, wymagają szybkiego podjęcia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym wypadku może dojść do pogorszenia stanu niedoskonałości, a w konsekwencji do powstawania blizn. To dlatego, tak ważna jest właściwa diagnostyka przeprowadzona pod okiem doświadczonego dermatologa, a także wizyta u kosmetologa. Wcześnie podjęta kuracja zwiększa bowiem szanse na szybkie pozbycie się wykwitów skórnych i zapobiega ich powstawaniu w dalszym okresie życia.
Pryszcze bez ropy – przyczyny
Za powstawanie podskórnych pryszczy odpowiada nadaktywność gruczołów łojowych, związana z trądzikiem pospolitym. Choroba ta występuje w okresie dojrzewania w wieku 11-18 lat. Trądzik może również pojawić się w wieku dorosłym jako efekt zaburzeń hormonalnych, stresu, a także niewłaściwej diety i stosowania używek, takich jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu. Ponadto, guzki pod skórą mogą pojawić się wskutek alergii, wtedy dodatkowo towarzyszy im świąd. Poza tym, podskórne gule i grudki występujące najczęściej na twarzy, wiążą się z trądzikiem grudkowym, który jest domeną osób dorosłych.
Pryszcze bez ropy – metody leczenia
W terapii na podskórne pryszcze bardzo ważna jest właściwa diagnostyka i podjęcie leczenia dermatologicznego. Zarówno w przypadku trądziku młodzieńczego, jak i trądziku grudkowego stosowane są antybiotyki miejscowo oraz doustnie. Poza tym, lekarz może też zastosować kurację retinoidami, z udziałem izotretynoiny, która jest pochodną witaminy A. Preparat ten podawany doustnie charakteryzuje się wysoką skutecznością, wobec nawet najbardziej zaostrzonych postaci trądziku. Kuracja trwająca około 4-6 miesięcy prowadzi do trwałego zmniejszenia nadmiernego wydzielania się łoju, ograniczenia rozwoju bakterii odpowiedzialnych za procesy zapalne skóry, a także zahamowania powstawania nowych zaskórników.
Pryszcze bez ropy – profilaktyka
W profilaktyce wobec występowania guzków pod skórą, krost ropnych i zaskórników bardzo ważne jest regularne oczyszczanie twarzy z nadmiaru sebum. W tym celu, dobrze jest stosować specjalny żel antybakteryjny i przeciwłojotokowy wraz ze szczoteczką do mycia twarzy. Działaniem zapobiegającym powstawaniu niedoskonałości skórnych jest także zdrowa dieta, bogata w witaminy i mikroelementy, z wykluczeniem jedzenia słodyczy, ostrych przypraw, tłustych potraw, fast foodów i żywności przetworzonej.
Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy bez ropy
Doskonale sprawdzającymi się zabiegami w leczeniu pryszczy bez ropy i blizn potrądzikowych są, między innymi:
Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku