Pryszcze – gronkowiec złocisty
Gronkowiec złocisty (łac. Staphylococcus aureus) to bakteria gram-dodatnia, która występuje u ludzi i zwierząt. I choć w przypadku zarażenia się nią, u wielu osób mogą nie wystąpić żadne objawy chorobowe, często mogą pojawić się m.in. wymioty, bóle brzucha, biegunka, a także zapalenie mieszków włosowych, czyraki ropne czy figówka gronkowcowa. W przypadku wystąpienia zmian skórnych, dobrze jest więc skontaktować się z dermatologiem i wykonać odpowiednie badania krwi, moczu lub próbki materiału z zakażonego obszaru skóry, w celu właściwej diagnostyki oraz podjęcia jak najszybszego leczenia. Warto pamiętać o błyskawicznej reakcji, w przeciwnym wypadku dolegliwości mogą się nasilać.
Pryszcze – gronkowiec złocisty – różne objawy choroby
Mało kto zdaje sobie sprawę, że choroby skóry mogą być związane z istnieniem w organizmie groźnych bakterii gronkowca złocistego, powodujących wiele dodatkowych schorzeń, takich jak zatrucia pokarmowe, zapalenia układowe (na przykład zapalenie płuc, pęcherza, kości, szpiku kostnego, żył czy opon mózgowo rdzeniowych), choroba Rittera, zespół wstrząsu toksycznego, infekcje skóry, a w skrajnych wypadkach również sepsę. Jeśli chodzi o skórę to objawy obejmują przede wszystkim zapalenie mieszków włosowych, jęczmień, liszajec, zastrzał, zanokcicę, piodermię, a także występowanie czyraków ropnych oraz figówki gronkowcowej.
Pryszcze – gronkowiec złocisty – sposoby leczenia
Zanim zostanie przeprowadzona kuracja, należy przeprowadzić badania laboratoryjne, potwierdzające istnienie gronkowca złocistego. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku, leczenie chorób skóry związanych z istnieniem tej bakterii opiera się na zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku. Niestety gronkowiec jest oporny na wiel antybiotyków, co utrudnia szybkie przeciwdziałanie objawom, na osiągnięcie pożądanych efektów terapii trzeba więc czasami poczekać. Dodatkowo należy poinformować o zakażeniu kosmetologa, który przeprowadzi dobrane do rodzaju cery zabiegi pielęgnacyjne, łagodzące stany zapalne skóry.
Pryszcze – gronkowiec złocisty – profilaktyka
Profilaktyką wobec objawów skórnych gronkowca złocistego jest właściwa higiena oraz zdrowy tryb życia. Z racji tego, że bakteria atakuje osłabiony organizm, głównie z niższą odpornością, warto zadbać o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę, bogatą w witaminy i mikroelementy, a także uprawianie sportu oraz unikanie stresu. Wskazane jest również regularne przeprowadzanie badań krwi i moczu, w celu kontroli stanu zdrowia.
Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy – gronkowiec złocisty
Zabiegami polecanymi w leczeniu pryszczy z powodu istnienia gronkowca złocistego, a także w kuracji mającej na celu zniwelowanie blizn skórnych są, m.in.: