Pryszcze grudki
Kiedy na twarzy wyskakują pryszcze grudki, z pewnością warto je jak najszybciej zdiagnozować i leczyć. W przeciwnym wypadku podskórne grudki mogą wiązać się z powikłaniami, takimi jak guzy, torbiele, a nawet przetoki. Warto więc zachować czujność i nie przegapić pierwszych objawów choroby skóry. Wskazana jest zatem kontrola stanu cery u dermatologa. Dobrze jest również odwiedzić kosmetologa, który pomoże w odpowiedniej pielęgnacji skóry w tym szczególnym okresie.
Pryszcze grudki – przyczyny powstawania
Powodem powstawania pryszczy grudek jest bardzo często trądzik grudkowy, który może dotyczyć zarówno osób nastoletnich, jak i dojrzałych. Choroba ta wiąże się z nieprawidłową nadczynnością gruczołów łojowych i wymaga specjalistycznego leczenia. Jej objawy to właśnie podskórne grudki, które są bolesne i nie posiadają czubka z ujściem ropy. Krosty na twarzy mogą także występować jako konsekwencja zapalenia mieszka włosowego. Poza tym, pryszcze grudki pojawiają się wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV, zaburzeń hormonalnych i alergii. Czynnikiem potęgującym ich występowanie jest również stres, niewłaściwa dieta oraz stosowanie używek, takich jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.
Pryszcze grudki – leczenie
Terapia wobec pryszczy grudek obejmuje antybiotykoterapię oraz doustne retinoidy. W przypadkach zaostrzonych objawów trądziku grudkowego stosuje się izotretynoinę, która jest pochodną witaminy A, w celu zmniejszenia łojotoku skóry. Antybiotyki są wykorzystywane w kuracji zarówno zewnętrznie, jak i doustnie poprzez takie leki jak: tetracyklina, doksycyklina, erytromycyna i klindamycyna. Dodatkowo leczenie wspomagające to także zabiegi medycyny estetycznej w postaci specjalistycznych peelingów oraz maseczek.
Pryszcze grudki – profilaktyka
Odpowiednia profilaktyka to przede wszystkim dokładne oczyszczanie skóry z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków, zawierających witaminę A oraz nadtlenek benzoilu, które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwłojotokowo. Substancje te doskonale radzą sobie nawet z najbardziej ciężką odmianą trądziku. Używanie specjalnego żelu do mycia z nadtlenkiem benzoilu jest przydatne nie tylko w leczeniu trądziku grudkowego, ale również działa zapobiegawczo wobec tworzenia się zapalenia mieszka włosowego. Wspomagająca w walce z podskórnymi grudkami jest również odpowiednia dieta, z wykluczeniem z jadłospisu tłustych i ostrych przypraw, słodyczy, żywności przetworzonej oraz fast foodów. Warto też zadbać o to, żeby unikać stresu oraz nadmiernej ekspozycji skóry na promienie UV.
Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy grudek
Niewątpliwie w leczeniu pryszczy grudek, a także blizn potrądzikowych pomocne są takie zabiegi medycyny estetycznej jak:
Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku