Pryszcze łojotokowe
Pryszcze łojotokowe – przyczyny powstawania
Pryszcze łojotokowe są wynikiem łojotokowego zapalenia skóry, które najczęściej dotyka osoby z tłustą cerą. Mogą na nie zachorować zarówno dorośli, jak i dzieci. Za pryszcze łojotokowe odpowiada nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które produkują za dużą ilość łoju. Specjaliści zauważają także, że łojotokowe zapalenie skóry często dotyka osoby z osłabionym układem odpornościowym. Na pojawianie się pryszczy łojotokowych mają także wpływ czynniki zewnętrzne: nieprawidłowa dieta, brak higieny, stres, zanieczyszczenie powietrza, brak dostępu do promieni słonecznych.
Pryszcze łojotokowe i łojotokowe zapalenie skóry – objawy
Pryszcze łojotokowe są głównym objawem łojotokowego zapalenia skóry i najczęściej są zlokalizowane na twarzy i we włosach. Jednak łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba i pryszcze mogą pojawiać się na różnych partiach ciała. Inne objawy zapalenia to:
rumień skóry
złuszczanie się naskórka
strupy
zapalenie brzegów powiek
świąd
Pryszcze łojotokowe – leczenie
Leczenie pryszczy łojotokowych, a więc także łojotokowego zapalenia skóry jest bardzo trudne i długotrwałe ze względu na nawroty choroby. Specjaliści stosują leczenie miejscowe oraz ogólne. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu przez Pacjentów antybiotyków, retinoidów, a w zaawansowanych stadiach choroby steroidów. Bardzo ważne jest także zapobieganie nawrotom choroby. Pomagają w tym szampony zawierające cyklopiroksolaminę lub ketokonazol. Oprócz tego należy pamiętać o odpowiedniej higienie osobistej.
Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku