Skip to main content

Pryszcze na łonie

Ropne pryszcze na łonie mają charakter małych grudek, wypełnionych żółtawą wydzieliną, zwykle są bolesne podczas dotykania i powiększają się. Niektóre z tych krost są czerwone z białą końcówką, z której po naduszeniu wydostaje się ropna zawartość. Występują czasem w postaci pojedynczych zmian umiejscowionych w ujściu mieszka i zwykle przebitych przez włosy, zwłaszcza u kobiet przed menstruacją. Wypryski na łonie mogą też mieć charakter wągrów, których powstały na skutek zablokowania porów przez nadmiar sebum.

Pryszcze na łonie – przyczyny powstawania

Przyczyną powstawania pryszczy na łonie może być nieprawidłowa gospodarka hormonalna, która sprawia, iż sebum jest produkowane w nadmiarze i blokuje pory skórne. Pryszcze powstają także u kobiet przed miesiączką, zwłaszcza w okolicach dotkniętych nadpotliwością. Pryszcze w okolicach łonowych mogą być przymieszkowymi grudkami i krostami, zasychającymi w strupy. Tego typu zmiany są też następstwem golenia miejsc intymnych i pojawiają się wraz z odrastającym włosem – wrastający włos wywołuje podrażnienie i zaczerwienienie skóry, czemu towarzyszy pojawienie się krosty.

Pryszcze na łonie – zapobieganie, terapia

Aby uniknąć trądziku na łonie, warto pomyśleć o wielu sprawach – właściwej diecie, z której trzeba wykluczyć słodycze i tłuste potrawy, odpowiedniej przewiewnej bieliźnie i higienie miejsc intymnych. Jeżeli pryszcze mają podłoże hormonalne lub są efektem np. zakażenia bakteryjnego, konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty i terapia farmakologiczna. Jeżeli pryszcze powstają po goleniu, należy zmienić nawyki w tym zakresie (dezynfekować maszynkę, stosować odpowiednie kosmetyki zmiękczające golony włos i chroniące naskórek). Jeżeli skóra jest wyjątkowo wrażliwa, wskazane jest golić miejsca intymne zgodnie z kierunkiem, w jakim rosną włoski.

Polecane zabiegi:

Vectus

Thunder

Motus

 

0