Pryszcze na żuchwie
Pryszcze na żuchwie – przyczyny powstawania
Pryszcze na żuchwie powstają w związku z chorobą skóry, jaką jest trądzik. Pojawiają się u nastolatków oraz u osób dorosłych. Najczęściej ich wysyp ma wpływ z nieprawidłową pracą hormonów, lecz może mieć także związek ze stylem życia. Czynniki, jakie mają wpływ na pojawienie się pryszczy na żuchwie to:
nieprawidłowa dieta
brak snu i zmęczenie
stres
odstawienie tabletek antykoncepcyjnych
palenie papierosów
przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, brak aktywności fizycznej
Pryszcze na żuchwie najczęściej są wypełnione ropną wydzieliną, której nie można samodzielnie wyciskać, ponieważ wiąże się to z rozprzestrzenieniem bakterii oraz pogorszeniem stanu zapalnego. Po wyleczeniu pryszczy na żuchwie często zostają blizny. Pryszcze na żuchwie stanowią poważny defekt, który obniża pewność siebie. Dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty po pomoc.
Pryszcze na żuchwie – leczenie
Rozpoczęcie leczenia pryszczy na żuchwie powinno zacząć się od rozpoznania przyczyny ich powstawania – czy są to zmiany hormonalne czy czynniki środowiskowe. Lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub zabiegi medycyny estetycznej. Te ostatnie nie tylko poprawiają wygląd skóry, lecz także leczą blizny po pryszczach. Dermatolog lub kosmetolog mogą zaproponować zabiegi:
Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku