Przebarwienia posłoneczne
Przebarwienia słoneczne to rodzaj zmian skórnych o brązowym zabarwieniu – występujący na twarzy lub ciele i wywołany przez nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Z przebarwieniami posłonecznymi może mieć do czynienia każdy, choć ta niedoskonałość dotyka przede wszystkim osoby o ciemnej karnacji – mają one większą ilość melanocytów w skórze, które są w stanie produkować więcej melaniny (barwnika). Na przebarwienia słoneczne dużo bardziej narażone są także kobiety – to ze względu na częstsze zmiany hormonalne w organizmie, które uwrażliwiają skórę na słońce i powodują zaburzenia w jej pigmentacji.
Przebarwienia posłoneczne na twarzy i ciele – objawy przebarwień od słońca
Przebarwienia posłoneczne to ciemne (brązowe), nierównomierne plamki na twarzy, zlokalizowane najczęściej w okolicy czoła, policzków, brody i ust. Plamy po słońcu mogą powstawać także w innych rejonach ciała – w szczególności na dłoniach, plecach i dekolcie. Niekiedy przebarwienia są zlokalizowane płytko pod skórą i znikają samoistnie po jednym lub kilku sezonach letnich. Najczęściej jednak przebarwienia powstają w głębszych warstwach skóry, przez co ich trwałe pozbycie się jest dużo trudniejsze.
Przebarwienia posłoneczne – przyczyny brązowych plam
Skłonności do powstawania plam posłonecznym zazwyczaj mają związek z indywidualną wrażliwością skóry na ekspozycję na słońce. Gdy jedni mogą opalać się równomiernie, u innych melanina może rozkładać się nierówno, tworząc przebarwienia i plamy. W wyniku promieniowania słonecznego, promienie ultrafioletowe przenikają przez naskórek, pobudzając do działania melanocyty – komórki pigmentacyjne skóry. Nadmierne i intensywne działanie promieniowania UV może sprawić, że niektóre z melanocytów ulegną uszkodzeniu i w procesie melanogenezy zaczną produkować większe ilości melaniny. Hiperpigmentacja, oznaczająca miejscowe nagromadzenie melaniny, prowadzi właśnie do powstania mniejszych lub większych plam na skórze o różnorodnym kształcie.
Piegi posłoneczne – jak się ich pozbyć?
Płytko osadzone pod skórą plamy pigmentacyjne możemy próbować usuwać przy pomocy dermokosmetyków, np. serum na przebarwienia z dodatkiem takich substancji, jak: kwas kojowy, niacynamid, witamina C. Nawet jeśli nie uda nam się w całości wybielić przebarwień na twarzy od słońca, pod wpływem specjalnych składników aktywnych mogą lekko się rozjaśnić, dzięki czemu będą łatwiejsze do usunięcia przy pomocy specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej. W walce z przebarwieniami najlepsze efekty przynoszą terapie mechanicznego złuszczania skóry twarzy oraz zabiegi laserowe.
Przebarwienia posłoneczne – leczenie
Metodę usuwania przebarwień dobiera specjalista pod względem ich lokalizacji, wielkości i głębokości. Najczęściej możemy spotkać się z leczeniem przebarwień posłonecznych przy pomocy złuszczania mechanicznego (peelingi medyczne), mezoterapii, mikrodermabrazji czy zabiegów laserowych. Zabiegi pozwalają nie tylko na redukcję przebarwień, lecz także wyrównanie kolorytu czy intensywną regenerację skóry. W tym przypadku bardzo ważna jest także profilaktyka i zabezpieczanie skóry przed nawracaniem zmian pigmentacyjnych. Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień? Przede wszystkim poprzez unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce, a jednocześnie silną ochronę przed słońcem przy pomocy kremów z filtrami UVA i UVB.
Polecane zabiegi w leczeniu przebarwień posłonecznych:
Salipeel Lic
Peeling chemiczny
Yellow Peel
Ferulac Peel
Whitening
Mikrodermabrazja Hydrafacial
Cosmelan
Maska Skin Feet
Peeling Refresh
Peeling Retises CT
Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielającym
Peeling medyczny PRX
Discovery Pico
PicoSure
Laser Cutera Excel V+ Genesis V
Terapia światłem LED
