Rozstępy na brzuchu
Rozstępy na brzuchu, w postaci czerwonych lub perłowych prążków, to zmiany skórne, będące zwykle następstwem ciąży, wahań masy ciała lub wzrostu masy mięśniowej w bardzo szybkim czasie. Rozstępy to duży problem estetyczny dla kobiet – zarówno świeże, czerwone rozstępy, jak i dojrzałe rozstępy, przypominające wyglądem blizny. Poznaj skuteczne sposoby na usunięcie rozstępów na brzuchu i udach powstałych w czasie ciąży lub sprawdzone metody na zmniejszenie ich widoczności.
Przyczyny powstawania rozstępów na brzuchu
Rozstępy są wywoływane także przez zaburzenia hormonalne, tj. podwyższony poziom estrogenów lub kortyzolu. Osłabieniu ulega pierwotna elastyczność skóry, zmniejsza się ilość produkowanych włókien kolagenowych i elastynowych, a rozrastająca się tkanka tłuszczowa (lub w przypadku ciąży, płód) powodują nadmierne rozciąganie skóry, aż w końcu dochodzi do powstania szeregu pęknięć. W początkowej fazie rozstępy u kobiet w ciąży przybierają odcień czerwony (związany ze stanem zapalnym), a następnie utrwalają się, tworząc wrzecionowate i białe pasma – skóra w szybkim czasie jest nadbudowywana tkanką łączną, co wpływa na charakterystyczny wygląd rozstępów. Lekceważenie tej przypadłości kończy się zwykle tym, że rozstępy zostają na skórze na zawsze. Skłonność do rozstępów na brzuchu po ciąży może być też dziedziczona genetycznie.
Rozstępy na brzuchu – zapobieganie i domowe sposoby na rozstępy
Leczenie rozstępów jest sprawą trudną, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne podjęcie działań. W miejscu dotkniętym zmianami wskazane jest aplikowanie odpowiednich balsamów nawilżających, zawierających składniki, takie jak: retinol, witamina C, kolagen, wyciąg z soi, związki krzemu, olejki roślinne czy kwas glikolowy. Skuteczną profilaktyką rozstępów są delikatne masaże skóry kolistymi ruchami lub drenaże limfatyczne. To działania, które najlepiej wdrożyć w początkowym etapie tworzenia się zmian – pozwoli to zmniejszyć widoczność rozstępów i sprawić, że będą łatwiejsze do usunięcia przy pomocy specjalistycznych metod. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy do czynienia z rozstępami na brzuchu w ciąży, musimy poczekać na rozwiązanie, aby podjąć się próby ich usuwania w gabinecie medycyny estetycznej.
Rozstępy na brzuchu – zabiegi, które pozwalają pozbyć się rozstępów
Dotychczas najskuteczniejszą z metod usuwania rozstępów na brzuchu jest stosowanie zabiegów laserem frakcyjnym. Emitowana wiązka CO2 pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które uległy uszkodzeniu w procesie tworzenia się zmian, a światło lasera działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Terapie laserowe wymagają zwykle kilku sesji, podczas których skóra ulega rewitalizacji, a bruzdy na brzuchu zostają zniwelowane lub znacznie rozjaśnione. W walce z rozstępami po ciąży pomocne okazują się także inne zabiegi medycyny estetycznej, np. fototerapia, karboksyterapia czy mezoterapia z użyciem kwasu hialuronowego lub specjalnego kompleksu odżywczego. Podczas konsultacji specjalista może zaproponować nam jeden z wymienionych zabiegów lub terapie łączone, by zwiększyć skuteczność walki z rozstępami i uzyskać widoczną poprawę kondycji skóry.
Polecane zabiegi na rozstępy na brzuchu:
Terapia światłem LED
Discovery Pico
Icon 1540
Alma Harmony
Pixel CO2
