Skip to main content

Rozstępy na pośladkach

Rozstępy to trudne do zwalczenia zmiany na skórze. Są następstwem wahań wagi, dojrzewania lub czynników genetycznych. To także dość częsta przypadłość towarzysząca ciąży i zaburzeniom hormonalnym u kobiet. Rozstępy na pośladkach powinno się zacząć zwalczać jak najwcześniej, bo zaniedbanie może spowodować, że zostaną z nami na zawsze.

Rozstępy na pośladkach – przyczyny powstawania

Bezpośrednia przyczyna powstawania rozstępów na udach, brzuchu czy pośladkach jest w zasadzie prozaiczna – pod wpływem szybkiego przybierania masy ciała, np. w okresie ciąży lub dojrzewania, jak również wzrostu masy mięśniowej, np. podczas treningów fizycznych, następuje osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych. Delikatna skóra nie jest w stanie nadążyć za tymi zmianami, w związku z czym na początku zaczyna się nadmiernie rozciągać, a później pękać.

Czym są rozstępy na pośladkach i jak wyglądają?

Rozstępy na pośladkach, jak również w innych miejscach na ciele, np. rozstępy na brzuchu, powstają w dwóch fazach. Pierwsza z nich to faza zapalna – związana ze stanem zapalnym, który wpływa również na kolor rozstępów. Na początku mamy bowiem do czynienia z fioletowymi lub czerwonymi rozstępami, które w widoczny sposób odznaczają się od zdrowej skóry. W kolejnej fazie, to znaczy fazie zanikowej, rozstępy zmieniają swój kolor i strukturę – po kilku lub kilkunastu miesiącach skórę pokrywają białe rozstępy, które wyglądem przypominają klasyczne blizny. 

Rozstępy na pośladkach – zapobieganie i domowe sposoby na rozstępy

W walce z rozstępami skóry istotna jest profilaktyka, czyli unikanie drastycznych diet, kontrola stałej wagi, nawilżanie skóry specjalnymi kremami lub olejkami. W sytuacji pojawienia się tej przypadłości konieczna jest terapia preparatami zawierającymi pochodne witaminy A i E, witaminę C, kolagen, związki krzemu czy kwas madekassiowy. Warto wykonywać częste masaże kolistymi ruchami lub drenaże limfatyczne, aby zmniejszyć ich widoczność i poprawić elastyczność skóry. Właściwą pielęgnację powinniśmy rozpocząć już na samym początku, gdy tylko rozstępy pojawiają się na skórze – to pozwoli osiągnąć znacznie wyższą skuteczność w walce z tymi zmianami skórnymi.   

Jak pozbyć się rozstępów na pośladkach? Zabiegi na rozstępy z zakresu medycyny estetycznej

Terapia światłem LED czy mezoterapia to pierwsze zabiegi usuwania rozstępów, po które sięgają osoby z tym problemem. Inną, skuteczną metodą jest terapia laserowa, np. przy użyciu lasera frakcyjnego. To najskuteczniejsza dotychczas metoda walki z uszkodzeniami skóry. Wiązka laserowa pobudza produkcję włókien kolagenowych, które uległy atrofii w procesie tworzenia się białych pasm na skórze. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Terapie laserowe wymagają zwykle kilkukrotnego powtarzania, dopiero wówczas kolagen się odbuduje, skóra zrewitalizuje, a pęknięcia staną się mniej widoczne.

Polecane zabiegi na rozstępy na pośladkach:

Terapia światłem LED

Discovery Pico

 Alma Hybrid™

Pico Plus

Icon 1540

Alma Harmony

Pixel CO2

Mezoterapia igłowa

Accent Prime

 

0