Skip to main content

Rozstępy na udach

Rozstępy na udach to zmiany skórne, które występują wskutek nadmiernego rozciągania się skóry. Ich powstawanie związane jest z zerwaniem włókien kolagenowych i elastyny. We wczesnej fazie zapalnej, rozstępy na nogach mają kolor różowy, czerwony lub fioletowy. W tym czasie odczuwalne są dodatkowe objawy – pieczenie i swędzenie. Natomiast w fazie zanikowej, kolor rozstępów na nogach jest biały i wyglądem bardzo przypomina blizny. Co istotne, bardzo ważne jest podjęcie jak najszybszego leczenia, w celu efektywnej redukcji tego rodzaju defektu urody.

Rozstępy na udach – przyczyny

Jedną z przyczyn powstawania rozstępów na udach jest ciąża. Powiększony brzuch może niestety uszkodzić włókna kolagenowe i przyczynić się do powstania tego rodzaju niedoskonałości. Rozstępy w ciąży są bardzo częstą przypadłością, ponieważ w tym wspaniałym dla kobiety okresie dochodzi do intensywnego rozciągania skóry w obrębie nie tylko ud, ale również brzucha, piersi i pośladków. Ponadto, w czasie ciąży dochodzi też do zmian hormonalnych i produkcji kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu i odpowiada za nadmierne przybieranie na wadze. Innym powodem powstawania rozstępów na udach jest również uprawianie sportów siłowych, w tym kulturystyki, które nie tylko zwiększają przyrost masy mięśniowej, ale także przyczyniają się do rozciągania skóry. Poza tym, rozstępy na udach występują też w okresie dojrzewania, które jest związane z fazą szybkiego wzrostu.

Rozstępy na udach – leczenie

Medycyna estetyczna posiada szereg efektywnych sposobów na rozstępy, nie tylko na udach, ale też na innych częściach ciała, takich jak pośladki, brzuch, ręce czy piersi. Są to techniki bezpieczne i nieinwazyjne, przebiegają w komfortowych warunkach dla Pacjentów, a przynoszą satysfakcjonujące rezultaty. I tak, skutecznym sposobem na rozstępy jest między innymi zastosowanie drenażu limfatycznego. Ponadto, pomocne może być wykorzystanie mezoterapii, w postaci wstrzykiwania pod skórę leczonej powierzchni na przykład koktajli regeneracyjnych czy kwasu hialuronowego. Doskonałym środkiem na pozbycie się tego nieestetycznego problemu jest też laserowe usuwanie rozstępów. W tym wypadku, można liczyć na solidną przebudowę i tworzenie się nowych włókien kolagenowych.

Rozstępy na udach – profilaktyka

W celu zapobiegania rozciąganiu się skóry, warto regularnie używać specjalnych kremów nawilżających i balsamów, które w swoim składzie zawierają na przykład wyciąg z kasztanowca, bluszczu czy skrzypu, ponieważ substancje te wzmacniają naczynia krwionośne. Używanie odpowiednich kremów na rozstępy w ciąży, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo ich występowania. Istotną profilaktyką jest również przestrzeganie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy A, E, C, PP i B5, mikroelementów – cynku i krzemu, a także białka. Warto zwrócić też uwagę na aktywność fizyczną, ponieważ poprawia to ukrwienie oraz dotlenienie skóry. Ponadto, pomocne jest picie dużej ilości wody, przynajmniej dwóch litrów dziennie. W przypadku wystąpienia rozstępów w ciąży, dobrze jest sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, które zapobiegają ich rozwojowi, jak też zgłosić się do specjalisty, celem ustalenia dalszego planu leczenia. Zarówno bowiem w przypadku zastosowania laserowego usuwania rozstępów, jak i innych metod terapii, liczy się czas oraz podjęcie kuracji, w jak najwcześniejszej fazie tego rodzaju niedoskonałości.

Polecane zabiegi w leczeniu rozstępów na udach:

Terapia światłem LED

Discovery Pico

 Alma Hybrid™

Pico Plus

Icon 1540

Alma Harmony

Pixel CO2

Mezoterapia igłowa

Accent Prime

0