Rozstępy w ciąży
Rozstępy ciążowe to nieestetyczne zmiany skórne, wynikające z zaburzeń jej sprężystości. Mające postać różowych lub białych pasemek, są następstwem przybierania na wadze, a co za tym idzie, gwałtownego rozciągania się skóry. Blizny ciążowe to także efekt zaburzeń hormonalnych u kobiet. Rozstępy najczęściej występują na brzuchu, także na udach, pośladkach, piersiach, rzadziej na innych obszarach.
Rozstępy w ciąży – zapobieganie
Walka z rozstępami ciążowymi jest sprawą trudną i powinna zacząć się jak najwcześniej – w przypadku planowanego macierzyństwa warto zadbać o skórę specjalnymi preparatami jeszcze przed zajściem w ciążę. Wskazane jest stosowanie odpowiednich kremów, zawierających składniki, takie jak: retinol, witamina C, kolagen, olejki czy kwas glikolowy. Skuteczną profilaktyką rozstępów są delikatne masaże skóry okrężnymi ruchami. W ciąży, od drugiego trymestru, zaleca się kontynuowanie tych działań.
Rozstępy w ciąży – leczenie
Równie ważna w leczeniu rozstępów jest kontynuacja działań profilaktycznych po porodzie. Skóra powoli wraca do dawnego stanu, a blizny stają się szczególnie zauważalne. Likwidacja powstałych uszkodzeń może okazać się na tyle trudna, że jedynym rozwiązaniem będzie terapia laserem – frakcyjnym CO2 lub innym typem (np. Mosaic). Wiązka laserowa pobudzi produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu w czasie ciąży, wpłynie też terapeutycznie na rozszerzone naczynia krwionośne. Terapie laserowe wymagają zwykle kilku sesji, należy jednak pamiętać, że zbyt duże uszkodzenia, wynikające najczęściej z zaniedbania profilaktyki skóry podczas ciąży, są bardzo trudne do całkowitej likwidacji. Chirurdzy zalecają także leczenie rozstępów światłem LED, karboksyterapię,
Polecane zabiegi w leczeniu rozstępów po ciąży:
Terapia światłem LED
Discovery Pico
Icon 1540
Alma Harmony
Pixel CO2
Pico Plus
Mezoterapia igłowa
Accent Prime