Skip to main content

Rumień pod pachą

Rumień pod pachami zwykle jest związany z nieprawidłową higieną lub pielęgnacją skóry w tym obszarze. Zaczerwienienie i towarzyszące mu swędzenie skóry pod pachami mogą być wynikiem np. nieostrożnie przeprowadzonej depilacji czy użycia antyperspirantu z drażniącymi składnikami, np. alkoholem. Nie należy jednak bagatelizować rumienia i swędzenia pod pachami – zdarza się, że te dolegliwości są objawem rozwijającej się infekcji, łuszczycy lub innej choroby skórnej. 

Najczęstsze przyczyny rumienia pod pachą

Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego i swędzenia pod pachami jest reakcja alergiczna skóry na działanie wybranych substancji, zawartych np. w kosmetykach, lub po prostu urazy mechaniczne skóry. Dlatego podrażnienie i czerwone plamy pod pachami bardzo często pojawiają się po zastosowaniu nieodpowiedniego dezodorantu z nadmiarem sztucznych składników oraz alkoholu. Tego typu zmiany równie często wywołuje golenie skóry pach maszynką, która może powodować skaleczenia. Podrażnieniom pod pachami sprzyja także wysoka temperatura, która nierzadko powoduje zatykanie gruczołów potowych. 

Choroby skóry powodujące zaczerwienienie skóry i świąd pod pachami

Zaczerwienienie skóry pod pachami może stanowić tymczasową dolegliwość, która zwykle ustępuje samoistnie, jednak nierzadko bywa objawem nieco bardziej skomplikowanych schorzeń, np.:

  • kontaktowego zapalenia skóry – powstającego w wyniku kontaktu naskórka z drażniącym czynnikiem, co prowadzi do uczulenia pod pachami,
  • atopowego zapalenia skóry (AZS) – objawy podrażnienia i świądu pach stanowią odpowiedź organizmu na kontakt z różnymi alergenami; bardzo często towarzyszy im także nadmierna suchość skóry, wysypka i pojawienie się krostek bądź pęcherzyków pod pachami,
  • zapalenie mieszków włosowych – to schorzenie, które może być wywołane infekcją bakteryjną gronkowcem złocistym,
  • grzybica skóry – mogą ją wywoływać dermatofity, drożdżaki lub pleśnie; najczęściej narażone są na nią osoby, które zmagają się z nadmiernym poceniem, mają osłabioną odporność lub noszą nieprzewiewne ubrania,
  • łuszczyca – w tym przypadku rumieniowi towarzyszy bardzo silny świąd skóry; na początku mamy do czynienia z nadmiernym zgrubieniem naskórka, który następnie zaczyna się łuszczyć.

Jak łagodzić objawy zmian rumieniowych skóry w okolicach pach?

W przypadku nagłego pojawienia się zmian skórnych pod pachami, warto przede wszystkim skonsultować się z dermatologiem. W zależności od przyczyny, która wywołała stan zapalny, lekarz zaproponuje najodpowiedniejszą metodę leczenia. Czasami wystarczające okazuje się leczenie domowymi sposobami (właściwa pielęgnacja, unikanie substancji nasilających podrażnienie), by stan skóry szybko powrócił do normy. Jeśli zaczerwienienie pod pachami wywołuje np. atopowe zapalenie skóry, być może niezbędne będzie wdrożenie odpowiednich leków przeciwzapalnych, zaś przy zakażeniu bakteryjnym antybiotykoterapia. 

W przypadku, gdy za częste podrażnienia w okolicy pach odpowiada golenie lub depilacja (np. woskiem, depilatorem elektrycznym), warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej pach. To rozwiązanie pozwoli nam trwale pozbyć się owłosienia pod pachami, a co za tym idzie, problemu wrastających włosków, krostek pod pachami czy nawracających stanów zapalnych skóry w tym obszarze.  

0