Skóra łojotokowa
Skóra łojotokowa, nazywana również tłustą, charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Zwykle jest to przede wszystkim problem natury estetycznej, czasem jednak może wiązać się z powstawaniem stanu zapalnego, objawiającego się występowaniem na skórze bolesnych krostek i grudek, czyli tzw. trądzikiem. W przypadku skóry łojotokowej twarzy zwykle zaleca się odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi kosmetyczne lub medycyny estetycznej. W wyjątkowo trudnych przypadkach lekarz może zalecić farmakoterapię.
Skóra łojotokowa – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną skóry łojotokowej jest nadaktywność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum tworzy na jej powierzchni lepką, tłustą warstwę, która nadaje cerze szarawy koloryt i ,,zbiera” zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego. Do źródeł nadmiernego wydzielania łoju zwykle zalicza się skłonności genetyczne oraz problemy hormonalne. Niektóre czynniki mogą jednak zaostrzać objawy, np. niezdrowa dieta czy nieodpowiednia higiena, w tym nadmierne, jak i zbyt delikatne złuszczanie i oczyszczanie skóry łojotokowej.
Skóra łojotokowa – objawy
Do objawów skóry łojotokowej należą nie tylko lepkość, błyszczenie i szarawy koloryt. Jest ona też grubsza od innych typów, a przy tym znacznie bardziej odporna na czynniki atmosferyczne dzięki naturalnej warstwie ochronnej. Zwykle w parze z łojotokiem idą także rozszerzone pory oraz skłonność do grzybicy i stanów zapalnych. Bardzo często skórze łojotokowej towarzyszy trądzik. Pojawia się, gdy obok nadprodukcji sebum występuje nieprawidłowe złuszczanie naskórka wyściełającego ujścia gruczołów łojowych. Wszelkie objawy związane z nadmiernym przetłuszczaniem cery pojawiają się najwcześniej w okresie dojrzewania.
Skóra łojotokowa – leczenie
W przypadku leczenia skóry łojotokowej zwykle najbardziej pomocne są odpowiednie kosmetyki i ich właściwe stosowanie. Nie powinny zawierać alkoholu, który wysusza cerę, powodując wzmożenie produkcji sebum. Bardzo ważne jest też dokładne oczyszczanie, a także odpowiednia dieta. Niezwykle pomocne są również zabiegi estetyczne, np. peeling kawitacyjny lub chemiczny. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza gdy skóra łojotokowa jest jednocześnie trądzikowa, można spróbować kuracji retinoidami, które trwale zmniejszają wydzielanie sebum. Wiąże się to jednak z wieloma poważnymi skutkami ubocznymi, dlatego takie rozwiązanie powinny być omówione z lekarzem i dokładnie przemyślane przez pacjenta.
Polecane zabiegi leczenia skóry łojotokowej:
Peeling „Salipeel Lic”
Peeling chemiczny
Peeling „Yellow Peel”
Peeling „Whitening”
Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial
Peeling Refresh
Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielającym
Mezoterapia igłowa
Peeling PRX
Konsultacja dermatologiczna