Skip to main content

TCA kwas trójchlorooctowy

Kwas TCA (kwas trichlorooctowy, kwas trójchlorooctowy) to najsilniejszy i najskuteczniejszy kwas organiczny z grupy kwasów karboksylowych, będący pochodną kwasu octowego. Substancja znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej ze względu na swoją wysoką skuteczność w zabiegach poprawiających kondycję skóry. TCA jest wykorzystywany przede wszystkim przy wykonywaniu peelingów chemicznych do intensywnego złuszczania naskórka i oddziaływania na głębsze warstwy skóry, a także przy zabiegach redukujących wybrane niedoskonałości skórne, np. blizny, przebarwienia, zmarszczki. 

Wskazania do peelingu TCA

Peeling TCA to skuteczna metoda poprawy kondycji skóry, która pomaga w:

  • redukcji przebarwień i drobnych blizn, 
  • walce z trądzikiem pospolitym i jego pozostałościami, np. bliznami potrądzikowymi,
  • rozjaśnieniu i wygładzeniu skóry,
  • zmniejszeniu widoczności porów,
  • unormowaniu pracy gruczołów łojowych,
  • redukcji oznak starzenia się skóry,
  • ogólnej poprawie wyglądu cery.

Zabieg może być stosowany na różnych partiach ciała, w tym na: twarzy, szyi, dekolcie, plecach, ramionach, przedramionach, dłoniach czy kończynach dolnych. Peeling TCA jest uznawany za wszechstronną metodę, która pozwala uzyskać zdrowszą, bardziej jednolitą i młodszą skórę.

Jak działa peeling kwasem TCA?

Działanie kwasu trójchlorooctowego wywołuje proces złuszczania naskórka i pobudzania skóry do regeneracji. W warunkach domowych można bezpiecznie używać stężeń kwasu TCA do 5%, natomiast wyższe stężenia powinny być stosowane wyłącznie przez dermatologa lub kosmetologa.

Zabieg polega na aplikacji roztworu kwasu na skórę, co prowadzi do koagulacji białek, napięcia skóry i jej stopniowego łuszczenia. Głębokość penetracji kwasu zależy od kilku czynników, m.in. jego stężenia, ilości preparatu, czasu działania i stanu skóry pacjenta. Procedura zabiegowa pobudza komórki warstwy podstawnej do wzrostu, co prowadzi do pogrubienia warstwy żywych komórek i redukcji martwych komórek w warstwie rogowej. Dodatkowo, stymulowana jest produkcja kolagenu i elastyny, co poprawia jędrność skóry oraz zapobiega jej wiotczeniu.

W przypadku bardzo powierzchownych peelingów, które docierają do głębokości około 0,06 mm, możliwe jest cotygodniowe stosowanie 5% roztworu TCA. Takie działanie pomaga wyrównać koloryt skóry, usunąć drobne uszkodzenia posłoneczne, pobudzić produkcję kolagenu i poprawić ogólny wygląd cery.

Czy peeling kwasem trójchlorooctowym jest bezpieczny?

Zabieg TCA jest bezpieczny dla skóry, choć procedura zabiegowa nie należy do najprzyjemniejszych. W trakcie wnikania kwasu w skórę pacjent może odczuwać dyskomfort związany z pieczeniem skóry. Peeling TCA utrzymuje swoje działanie przez kolejne 2-3 dni po zabiegu – w tym czasie zachodzi intensywny proces złuszczania skóry. Bezpośrednio po zabiegu skóra staje się wyraźnie zarumieniona, a w niektórych miejscach mogą pojawić się drobne, białe plamki. Jednocześnie już po kilku minutach można odczuć pozytywne działanie kwasu TCA – skóra wyrównuje się i nabiera gładkości. Złuszczenie skóry następuje zazwyczaj po 2-3 dniach, a cały proces trwa kolejne 3-4 dni, umożliwiając stopniową regenerację naskórka. Warto podkreślić, że im wyższe stężenie kwasu TCA, tym silniejszy proces złuszczania i podrażnienia naskórka. 

Jakie efekty przynosi stosowanie kwasu TCA?

Peelingi z kwasem TCA skutecznie usuwają martwe komórki skóry i złuszczają naskórek, odsłaniając kolejne, zdrowsze warstwy cery. Zabieg poprawia elastyczność skóry, przyspiesza jej regenerację i nadaje promienny koloryt. Dodatkowo redukuje przebarwienia i zmarszczki, a także likwiduje blizny i zmiany trądzikowe, co skutkuje znaczną poprawą stanu skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu kwasem TCA

  • Peeling TCA nie powinien być wykonywany u osób z aktywną opryszczką, zmianami ropnymi skóry i u pacjentów ze skłonnością do powstawania bliznowców – w szczególności dotyczy to zabiegów średniogłębokich i głębokich.
  • Zabiegu TCA należy unikać również w przypadku ciężkich postaci trądziku, a także podczas przyjmowania preparatów z pochodnymi witaminy A – wymagają one co najmniej półrocznej przerwy przed zabiegiem.
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby, u których skóra jest narażona na intensywną ekspozycję słoneczną, np. w okresie letnim, powinny rozważyć przełożenie zabiegu z zastosowaniem kwasu TCA na inny termin.
  • Zabieg nie powinien być również wykonywany na skórze podrażnionej lub uszkodzonej, np. z nadżerkami, przeczosami czy otarciami.
  • Dodatkowymi przeciwwskazaniami są: liczne znamiona melanocytowe, teleangiektazje, stan skóry po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy (do 2 miesięcy), po krioterapii (do 6 miesięcy), a także obecność chorób autoimmunologicznych. 
Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0