Skip to main content

Wągry

Wągry – informacje ogólne:

Wągry, nazywane inaczej zaskórnikami, mają swoje podłoże na tle genetycznym. Cera tłusta i mieszana sprzyja ich powstawaniu. Nie oznacza to jednak, że problem nie dotyka osób o cerze suchej. Warto również wiedzieć, że powstawaniu tych zaskórników może sprzyjać trądzik.

Wągry powstają na skutek rozszerzania się naszych porów, w których zbierają się bakterie, pot, łój, a także martwy naskórek. To właśnie w trakcie reakcji utleniania tworzą się czarne kropki na naszej skórze – to zaskórniki otwarte. Gdy jednak wyglądem są zbliżone do małej, niczym główka szpilki, krosty – to nazywamy je zaskórnikami zamkniętymi.

Wągry – zapobieganie:

Wągry mają swoje źródło głównie w zbierającym się sebum – łoju skórnym. Mogą zostać zniwelowane przez stosowanie peelingów, które złuszczają martwy naskórek. Z kolei używanie toniku pomoże nam zachować odpowiednie pH naszej skóry, a żele oczyszczające wesprą w utrzymaniu odpowiedniej czystości. Pamiętajmy, że wągry mają swoje źródło w złej higienie – nie oznacza to jednak, że nie dbamy o nią wcale. To właśnie dlatego niezwykle ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny naszej cery.

Nigdy nie wyciskajmy wągrów, ponieważ poczynania te mogą w konsekwencji nieść za sobą stany zapalne.

Wągry – zabiegi:

Oprócz domowego peelingu, który bardzo nam pomoże – warto stosować co jakiś czas maseczki oczyszczające. Gdyby jednak zabrakło nam cierpliwości bądź systematyczności w tych działaniach, to możemy udać się do gabinetu kosmetycznego, w którym przeprowadzony zabieg mikrodermabrazji skutecznie pomoże. W naszej walce możemy wykorzystać także jonoforezę – metoda z wykorzystaniem prądu galwanicznego pomoże wprowadzić do skóry środki antybakteryjne, przeciwłojowe i lekko złuszczające.

Polecane zabiegi na usuwanie wągrów:

0