Wągry w nosie
Wągry w nosie – charakterystyka problemu
Wągry w nosie to po prostu nadmiar sebum wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, blokujący ujście porów skóry. Wągry zwykle szybko ulegają nadkażeniom bakteryjnym, co wpływa na powstawanie pryszczy. Wągry bardzo często występują na zewnątrz (na nosie) jako czarne punkciki, ale pojawiają się też w nosie – to także po prostu rozszerzone pory wypełnione substancją tłuszczowo-rogową, która ciemnieje pod wpływem działania powietrza.
Wągry w nosie- jak powstają?
Przyczyną powstawania wągrów (zaskórników) w nosie jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna, która sprawia, iż sebum jest wydzielane w nadmiarze, tym samym powodując powstawanie tych nieprzyjemnych zmian skórnych. Zaskórniki są także następstwem nieprawidłowej diety (zbyt dużo słodyczy, kawy, pikantnych czy ciężkostrawnych potraw). Te dolegliwości skórne, zwłaszcza będące następstwem okresu dojrzewania, niekiedy ustępują samoistnie, ale w wielu przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza.
Wągry w nosie – jak zwalczać?
Na pewno nie wyduszać i nie nakłuwać! Po pierwsze sprawia to ból, po drugie niesie ryzyko zakażenia i poważniejszych dolegliwości. Zaskórniki może usunąć odpowiedni specjalista (np.kosmetyczka), gdy naskórek jest rozpulchniony po inhalacji. Jeśli przyczyną wągrów jest niewłaściwa gospodarka hormonalna, należy udać się do endokrynologa. Warto także przemyśleć dobór kosmetyków (np. dostających się do nosa środków myjących) i zmienić je na takie, które nie podrażniają skóry. W poważniejszych przypadkach lekarze zalecają parówki ziołowe, preparaty do smarowania czy antybiotykoterapię.