Wirus HPV
Wirus HPV funkcjonuje także pod nazwą brodawczaka ludzkiego. To wirus należący do papillomawirusów. Istnieje bardzo wiele odmian, lekarze szacują, że można wyróżnić nawet 100 różnych typów wirusa HPV. W zależności od szczepu, może powodować łagodne zmiany, jak również poważne choroby nowotworowe.
Wirus HPV – przyczyny
Wirus HPV należy do najczęściej przekazywanego zakażenia drogą płciową. Do zarażenia dochodzi w bardzo wielu przypadkach, jednak nie w każdym organizmie wirus rozwija się, prowadząc do poważnych chorób, na przykład nowotworu szyjki macicy. Inną drogą zakażenia wirusem HPV jest bezpośredni kontakt z naskórkiem osoby zarażonej, która zmaga się z kurzajkami bądź brodawkami. Do zarażenia może dojść także przez kontakt pośredni, czyli dotyk przedmiotów osobistych osoby zarażonej. Zdarzają się także nietypowe drogi zarażenia wirusem, na przykład podczas porodu, kiedy matka przekazuje szczepy wirusa dziecku.
Wirus HPV – objawy
Jeśli dojdzie do zakażenia organizmu wirusem HPV, jego rozwój może doprowadzić do różnych chorób, które można podzielić na dwie grupy ze względu na poziom ryzyka.
Choroby niskiego ryzyka, które rozwijają się w wyniku zarażenia HPV to: kurzajki, brodawki, kłykciny kończyste, charakterystyczne zmiany na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych. Zmiany mogą pojawić się także w jamie ustnej oraz na wargach (tak zwana opryszczka).
Choroby wysokiego ryzyka to przede wszystkim rak szyjki macicy, którego większość przypadków spowodowana jest zakażeniem wirusem HPV. U mężczyzn zakażenie wirusem może doprowadzić do rozwoju nowotworu prącia.
Wirus HPV – profilaktyka i leczenie
Leczenie objawów z zakresu chorób niskiego ryzyka najczęściej odbywa się miejscowo przez zastosowanie odpowiednich maści z antybiotykiem, a także wypalanie kurzajek ciekłym azotem bądź z pomocą lasera. Aby uniknąć zarażenia, należy dbać o odporność i dobry stan skóry oraz unikać kontaktu bezpośredniego z osobami chorymi. Profilaktyka zakażenia drogą płciową to przede wszystkim regularne badania na obecność wirusa, a także wykonywanie cytologii przynajmniej raz w roku. W przypadku leczenia chorób wysokiego ryzyka, wdrażana jest terapia onkologiczna.