Włosy spalone
Spalone włosy są suche i matowe, a przy tym trudno je ułożyć. Ich przyczyny to uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim na skutek oddziaływania na nie substancji chemicznych czy wysokiej temperatury. Włosy spalone bardzo trudno jest uratować. Zazwyczaj konieczne są profesjonalne zabiegi oraz obcięcie zniszczonych partii.
Włosy spalone – przyczyny
Do przyczyn spalonych włosów należą wyłącznie czynniki zewnętrzne. Najczęściej jest to wina stylizacji z użyciem zbyt wysokiej temperatury bądź zabiegów z zastosowaniem silnych środków chemicznych. Zazwyczaj mamy wtedy do czynienia z włosami spalonymi od prostownicy, lokówki, trwałej, bądź włosów spalonych rozjaśniaczem. Spalone włosy po keratynie nie są częstym zjawiskiem, zabieg ten z założenia ma bowiem odżywiać pasma. Jednak nieumiejętnie wykonany bądź przeprowadzony z pomocą nieodpowiednich preparatów może wywołać taki efekt.
Niekiedy podobne uszkodzenia mogą wynikać np. z częstego wystawiania włosów na silne działanie promieni słonecznych, zazwyczaj jednak zniszczenia nie są wtedy tak zaawansowane.
Włosy spalone – objawy
Spalone włosy są przede wszystkim suche i szorstkie, a przy tym łatwo się kruszą, przez co właściwie niemożliwe jest ich zapuszczenie. Zazwyczaj ich końcówki rozdwajają się, a pasma na długości silnie puszą. Włosy spalone są również bardzo nieprzyjemne w dotyku.
Włosy spalone – leczenie
W przypadku włosów spalonych należy przede wszystkim zrezygnować z wszelkich zabiegów chemicznych oraz stylizacji na gorąco. Najlepiej unikać również silnych środków stylizujących. Spalonych włosów właściwie nie da się zregenerować, jednak w sytuacji, gdy ścięcie całej zniszczonej części nie wchodzi w grę, można udać się do fryzjera na zabieg maskujący ich stan, po czym systematycznie je podcinać. Warto również zabezpieczać włosy przed postępowaniem zniszczeń, w tym stosować środki zabezpieczające je przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. specjalne olejki.