Wycinanie pieprzyka
Wycinanie pieprzyka to zabieg, który ma na celu usunięcie zmiany skórnej – w tym przypadku znamienia barwnikowego – oraz poddanie go badaniu histopatologicznemu, które wykluczy choroby nowotworowe skóry. Pieprzyki często są bagatelizowane przez Pacjentów, którzy już przyzwyczaili się do ich istnienia. Jednak wszelkie zmiany skórne powinny być pokazane lekarzowi, który oceni, czy wymagają usunięcia. Obecnie do wycinania pieprzyków stosuje się laser CO2 oraz metody chirurgiczne i radiochirurgiczne. Zabiegi są bezbolesne oraz krótkotrwałe. Gwarantują trwałe usunięcie pieprzyka, co nie tylko poprawi wygląd Pacjenta, lecz także może go uchronić przed chorobą.
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg wycięcia pieprzyka nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Specjalista podczas konsultacji dokładnie obejrzy zmianę skórną i zdecyduje, czy Pacjent może zostać dopuszczony do zabiegu.
Przeciwwskazania
O dopuszczeniu Pacjenta do zabiegu przez specjalistę, zależy rodzaj zabiegu na jaki się zdecyduje, ponieważ różne metody mają inne przeciwskazania. Osoby, które mają skłonności do bliznowców oraz mają niską krzepliwość krwi nie zostaną zakwalifikowane do zabiegu. Ciąża, miesiączka, infekcje wirusowe, zaburzenia czucia, zaćma, schorzenia tarczycy, obecność metalowych elementów w ciele oraz choroby nowotworowe czy gruźlica – również mogą mieć duże znaczenie przy kwalifikacji Pacjenta do tego zabiegu.
Zalecenia pozabiegowe
W trakcie zabiegu lekarz może zdecydować, by założyć szwy oraz opatrunek. W takim przypadku, Pacjent musi zgłosić się na kontrolę 7 dni po zabiegu – jeśli lekarz zdejmie szwy, oznacza to, że proces leczenia jest zakończony. Jednak Pacjent powinien dbać o miejsce, w którym wcześniej był pieprzyk – blizna nie może być moczona oraz powinna być chroniona przed słońcem.