Zespół ciężkich nóg
Uczucie ciężkości nóg, określane także zespołem ciężkich nóg to bardzo powszechna dolegliwość, która występuje zwłaszcza u kobiet w ciąży. Może się pojawiać u osób w każdym wieku – w tym także u mężczyzn, choć to głównie kobiety są w grupie ryzyka. Za wystąpienie objawów tego zespołu odpowiadają zwykle zaburzenia układu hormonalnego. “Ciężkim nogom” towarzyszy niekiedy uczucie mrowienia, drętwienie, obrzęki a nawet bolesne skurcze. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż może prowadzić do powstania żylaków.
Zespół ciężkich nóg – przyczyny
Objawy pojawiają się często u kobiet w ciąży, ponieważ wówczas zachodzą intensywne wahania hormonalne. Na zespół ciężkich nóg często cierpią też kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Jednak przyczyny ciężkości nóg mogą mieć zupełnie inną naturę. Zdaniem lekarzy, uczucie to może być symptomem zastoju krwi w żyłach. Aby transport krwi w żyłach zachodził prawidłowo, potrzebna jest intensywna praca pompy mięśniowej, czyli mięśni kończyn dolnych, które przyspieszają obieg krwi. Ogromną rolę odgrywają także zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi. Jeśli dojdzie do zaburzeń ich pracy, może dojść do zastoju krwi. Zewnętrznym przejawem tego stanu jest uczucie ich ciężkości. Może się ono pojawiać, gdy ciało przez dłuższy czas pozostaje w bezruchu i wówczas ma charakter przejściowe. Jednak przewlekłe problemy tego typu mogą świadczyć o wystąpieniu poważniejszych zaburzeń i chorób. Wśród przyczyn zespołu ciężkich nóg można więc wskazać zakrzepicę żył głębokich, a także przewlekłą niewydolność żylną, której przejawem są żylaki nóg.
Zespół ciężkich nóg – leczenie
Długotrwałe problemy z ciężkością nóg należy skonsultować z lekarzem w celu wykluczenia poważnych problemów zdrowotnych. W złagodzeniu objawów mogą pomóc również domowe sposoby, takie jak wypoczywanie z nogami uniesionymi do góry czy stosowanie chłodnych pryszniców albo moczenie nóg w chłodnej wodzie. W walce z tą dolegliwością niezwykle ważny jest styl życia, a zwłaszcza aktywność. Siedzący tryb życia i brak ruchu wzmaga objawy zespołu ciężkich nóg, dlatego warto zadbać o aktywny wypoczynek. Ważną rolę odgrywa także dieta, ponieważ produkty bogate w witaminę C wzmacniają i uelastyczniają ściany żył i tętnic. Zaawansowane problemy z ciężkością nóg, którym towarzyszą inne objawy (np. obrzęki wokół kostek, problemy z chodzeniem, skurcze) wymagają jednak bardziej specjalistycznego podejścia. Często konieczne jest włączenie zewnętrznych i doustnych środków przeciwobrzękowych i preparatów zawierających heparynę. Niezwykłą skuteczność wykazują również masaże, zwłaszcza drenaż limfatyczny, który pobudza krążenie krwi i limfy, niweluje objawy zespołu ciężkich nóg i pośrednio zapobiega żylakom kończyn dolnych.