Zmarszczki mimiczne
Zmarszczki mimiczne to typ zmarszczek pojawiający się najwcześniej, często już ok. 25-30 r.ż. Jak wskazuje na to ich nazwa, powstają na skutek mimiki twarzy, czyli skurczów mięśni twarzy. Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się zwykle pod oczami i wokół nich, tzw. kurze łapki. To naturalny element procesu starzenia się skóry, który może pogłębiać się wraz z każdym kolejnym rokiem życia. Wraz z upływem czasu osłabieniu ulegają włókna kolagenowe i elastynowe, co sprawia, że na skórze twarzy pojawia się coraz więcej trudnych do usunięcia zmarszczek.
Zmarszczki mimiczne – rodzaje
Zmarszczki mimiczne możemy podzielić według miejsca formowania się, dlatego wyróżniamy:
- zmarszczki mimiczne na czole – mogą być poziome (na całej linii czoła) lub pionowe, występują pomiędzy brwiami (tzw. lwia zmarszczka);
- zmarszczki mimiczne wokół ust – drobne, pionowe kreski umiejscowione nad wargami, nazywane zmarszczkami palacza. Występuje też drugi typ – bruzdy ciągnące się od kącików ust do brody, które nazywamy zmarszczkami marionetki lub smutku;
- zmarszczki mimiczne pod oczami – czyli rozgałęziające się od zewnętrznego kącika oka bruzdy, nazywane kurzymi łapkami.
Niekiedy zmarszczki mimiczne występują również na szyi, np. w wyniku częstego garbienia się lub wykonywania niektórych czynności z brodą blisko mostka, np. czytania podczas leżenia na plecach. Takie bruzdy bywają nazywane naszyjnikiem Wenus.
Zmarszczki mimiczne – pielęgnacja i profilaktyka
Zmarszczki mimiczne w młodym wieku nie są rzadkością, dlatego warto zacząć zapobiegać im jak najwcześniej. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Wraz z wiekiem skóra staje się cienka i mniej elastyczna, dlatego musimy dostarczać jej więcej odżywczych substancji, które będą chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV. Nie zapominajmy też o stosowaniu kosmetyków z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi – dzięki temu zapobiegniemy zmarszczkom posłonecznym, które mogłyby pogłębić problem zmarszczek mimicznych. Podczas ekspozycji na słońce pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych – duży wpływ na powstawanie lwiej zmarszczki lub zmarszczek wokół oczu ma mrużenie oczu przed słońcem. Dobrym sposobem jest również regularne wykonywanie masażu twarzy, co rozluźni mięśnie.
Zabiegi na zmarszczki mimiczne
Jeśli zmarszczki mimiczne są już dość głębokie, warto zainteresować się wygładzającymi zabiegami medycyny estetycznej. Do najskuteczniejszych należą m.in. profesjonalne peelingi (zarówno chemiczne, jak i mechaniczne, np. mikrodermabrazja), fotoodmładzanie, stosowanie wypełniaczy (kwas hialuronowy), mezoterapia igłowa, a także zabiegi laserowe czy z użyciem plazmy. Zabiegi pozwalają nie tylko wygładzić zmarszczki, lecz także poprawiać jędrność skóry poprzez pobudzenie jej do produkcji kolagenu i elastyny.
Polecane zabiegi usuwania zmarszczek mimicznych:
- Peeling chemiczny
- Peeling „Whitening”
- Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial
- Mikroplazma Accent
- Peeling PRX
- Neauvia Organic
- Mezoterapia igłowa
- Laserowe odmładzanie frakcyjne FOTONA
- Dermabrazja laserowa – Fotona
- Fotoodmładzanie Dye VL
- Odmładzanie laserowe Clear Lift
- Laserowe odmładzanie twarzy – iPixel
- Laserowe fotoodmładzanie – Icon MaxG
- Stimulate&Lift – podniesienie owalu twarzy
- Ekskluzywne odmładzanie PicoSure
- Zaffiro – bezinwazyjny termolifting
- Laser Cutera Excel Plus
- Pico Plus
- Alma Hybrid™
